Jak si vybudovat obývák v anglickém stylu v rodinném domě i menším bytě

Obývací pokoj v anglickém stylu

Anglický styl bydlení čerpá především z atributů venkova a přírody, a proto je oblíbený především u těch, kteří by si své bydlení nikdy nezařídili v minimalistickém stylu. I když nevlastníte rozlehlé panství s několika místnostmi, můžete si svůj domov zařídit nábytkem a dekoracemi à la Anglie.

Z hlediska textur se používají přírodní materiály, které zastupuje dřevo, kámen a kov v podobě ozdobného kování. Útulnost obývacímu pokoji dodají ubrusy, tkané koberce, mohutné závěsy a dekorace. Projděte s námi anglický design krok po kroku.

Vzdušnost se pro anglický styl nehodí

Obývací pokoje v anglickém stylu se rozhodně nedají charakterizovat jako vzdušné. Právě naopak: je v nich mnoho nábytku, například pohovka, příborník, komody, židle, čajové stolky, knihovny, masivní stojací hodiny, lampy a křesla. Oblíbeným dřevem pro výrobu nábytku je ořech, borovice, dub a tmavá dřeva. Typickým znakem anglického designu jsou zdobně vyřezávaná podnoží nábytku.

Charakteristickým rysem je krb s římsou. Pokud vám bydlení neumožňuje zřízení tradičního otevřeného ohniště, můžete zvolit i krbovou vložku či krbová kamna.

Intenzivní spojení s přírodou navodíte tapetami s květinovými vzory různých velikostí. Aby pokoj nepůsobil disharmonicky, použijte jeden květinový vzor na více místech, například tapeta a čalounění. Zvolit však můžete i motivy historických ornamentů. V případě, že pro vás tapeta není to pravé ořechové, vsaďte na obrázky malých i velkých velikostí. A motiv? Rozhodně romantické anglické krajinky.

Barevnost a kombinace materiálů

Podlaha by měla být masivní nebo alespoň v dekoru dřeva. Zpravidla je tmavá, ale aby pokoj nepůsobil ponuře, doplňuje se světlým nábytkem a více zdroji světla. Ze stropu by měl viset závěsný lustr ideálně víceramenný. U pohovky, ale i na stolcích či stěnách by měly být lampy s teplou barvou světla.

Jak na obývák v anglickém stylu

Textura dřeva se doplňuje kůží a kovem. Kůže se objevuje jako čalounění pohovek, nicméně můžete dát přednost čalounění látkou, nejlépe sametem s květinovými vzory. Geometrické vzory se v anglickém stylu nevyskytují vůbec, ale pokud po nich skutečně toužíte, můžete zvolit decentní proužkový motiv. Kov je zastoupen ozdobným kováním na nábytku.  

Útulnost jako dominantní znak anglického stylu

Kůže, tmavá podlaha a honosný nábytek mohou v této kombinaci působit dost studeně. Proto se pro navození romantiky a útulnosti používají dekorace různých typů a tvarů. Například stolečky a volné plochy se opatřují ubrusy a ozdobnými dečkami. Před pohovkou nechybí kusový tkaný koberec a na římse krbu si své místo najdou fotografie v kovových rámečcích.

Vitríny zdobí romantický porcelánový nábytek nebo sošky, vázičky a svícny. Velká okna jsou doplněna záclonami a dlouhými látkovými závěsy. Na sedačku patří malé dekorativní polštářky v sametovém povlaku, jenž je zdobený třásněmi.

V místnosti by neměla chybět květinová výzdoba. Květiny by měly být jak pěstované ve květináčích, tak řezané ve vázách nejrůznějších tvarů. Velké květinové vazby se hodí do masivních skleněných váz, menší do váz buclatých. V případě, že máte krb, nezapomeňte mít v jeho blízkosti i dřevo na otop. To může být naskládáno v proutěné nůši nebo ve zděném výklenku.

Obklopte se i vy noblesou anglického stylu, který váš obývací pokoj naplní nejen vznešeností, ale také kýženou útulností.