Jak chytře vyřešit problém s nedostatkem úložných prostor v malém bytě

V malém bytě se dříve či později dostanete do situace, kdy je najednou více věcí než úložných prostor.

I v malém bytě se však dají úložné prostory uspořádat elegantně, prakticky a efektivně, jen musíte vědět, jak na to. Pokud přidáte navrch ještě několik optických triků, můžete svůj byteček dokonce vizuálně zvětšit.

Úložné prostory do malého bytu

1.      krok: Zbavte se zbytečností

Ještě, než začnete nakupovat nové vybavení, projděte si všechny své věci a vyřaďte ty, které již nepotřebujete. Oblečení, které jste na sobě neměli déle než 2 roky, můžete například darovat charitě. Potřebovat nebudete ani staré dopisy od bývalých partnerů, stejně jako prázdné kelímky od čehokoliv a podobné sběratelské kousky. Věřte, že si pak sami budete připadat lehčí.

2.      krok: Roztřiďte, co zbylo

Všechno, co prošlo sítem vašeho výběru, byste měli roztřídit na dvě skupiny. Předměty, které chcete mít vystavené a na očích, mohou být umístěné na poličkách či regálech, ostatní skryjí skříně, skříňky a komody. Jakmile budete mít jasno v tom, co chcete ukrýt a co zviditelnit, můžete začít vybavovat jednotlivé pokoje, v případě garsonky potom sektory.

Optimalizujte úložné prostory v ložnici

V rámci ložnice se jako nejvhodnější místo pro uskladnění předmětů nabízí prostor pod postelí. Tam můžete umístit úložné boxy, například s ložním prádlem. Vybrat si ale můžete i takovou postel, která již v sobě má úložné prostory zabudované.

Skříně vybírejte s co největším počtem polic a nejlépe se zrcadlem na dveřích, které vám pokoj opticky zvětší. Nedostává-li se již volné místo podél stěn, zkuste vybudovat snížený strop. Do vzniklého prostoru můžete ukládat sezónní věci.

Ani malá kuchyň nemusí být problém

Máte kuchyňku jako z domečku pro panenky? Nezoufejte, i do takové se vám toho vejde víc, než byste čekali. Využijte prostor ve skříňkách tak, že mísy a hrnce poskládáte do sebe, od největší po nejmenší. Vyplatí se vám také veškeré závěsné systémy nebo háčky na zavěšení vařeček, metliček a dalšího náčiní.

Využijte i zbytek prostor

V koupelně to může být například skříňka pod umyvadlo či rohové poličky a věšáky. Využít se dá i prostor nad toaletou, kam můžete do polic umístit třeba čisticí prostředky. Do předsíně si vyberte raději nástěnný věšák, který zabere méně prostoru než ten stojanový. Boty uložte do botníku s policemi umístěnými do výšky nad sebou.

Nemějte strach, i v nejmenším bytečku vám nebude chybět vůbec nic, pokud si jej dobře zorganizujete a naučíte se využít i méně zvyklé úložné prostory.