Jak si zařídit kreativní kancelář: Vše od barev až po konkrétní nábytek

Kreativní kancelář

Víte, že vám kvalitní pracovní prostředí pomůže s koncentrací i zvýšením pracovního výkonu? V takové kanceláři budete chtít trávit čas, a navíc budete mít otevřenou mysl novým nápadům.

Při zařizování dbejte na kvalitní a ergonomický kancelářský nábytek, ale také správné osvětlení, dostatek čerstvého vzduchu, výmalbu i zónu, která bude sloužit k odpočinku. Zjistěte, jak si zařídit kancelář, do které se budete těšit.

Výběr barvy ovlivní vaši psychiku

Při stimulaci myšlení hrají důležitou roli barvy. Vyhnout byste se měli tmavým odstínům, které pohlcují světlo a působí až deprimujícím dojmem. Ideální barvy do kanceláře mají světlé odstíny, které do místnosti přivedou více světla a působí dojmem čistoty. Jestliže při práci potřebujete nabudit, vsaďte na žlutou. Odstíny zelené vás naopak uklidní. Vyhnout byste se měli červené nebo jedovatě zářivé modré či zelené. Tyto barvy vám nedovolí se koncentrovat.

Nábytek a celkové zařízení kanceláře

Každá kancelářská práce vyžaduje kvalitní nábytek, který zohlední nároky ergonomie. Neměla by vám tedy rozhodně chybět praktická kancelářská židle umožňující nastavení výšky, hloubky sedáku, bederní i zádové opěrky a područek.

Kancelářský stůl by měl disponovat ergonomickou výškou 70 až 75 cm a dostatečně velkou pracovní plochou, na které se vejdou veškeré věci, které při práci potřebujete. Nejideálnějším řešením jsou elektrické výsuvné stoly, jež vám umožní střídat pozici sezení a stání. Tyto pozice byste měli pravidelně střídat každou hodinu. Změna polohy blahodárně působí na vaši mysl.

Jak na kreativní kancelář

Kromě nepostradatelného tandemu židle a stůl by v kreativní kanceláři neměla chybět ani komfortní zóna. Může se jednat například o jeden roh kanceláře, do kterého dáte sedací vak nebo malé barové sezení. Pohodlná je například i čalouněná sedačka v kombinaci s konferenčním stolkem. Vaši mysl rozptýlí i poskakování na nafukovacím míči, které je nejen zábavné, ale také zdravé.

Doplňky, které odvedou pozornost od práce a přivedou nápad

Ty nejlepší nápady většinou přicházejí při rutinních činnostech nebo činnostech, které s vaší prací vůbec nesouvisí. Dejte si do kanceláře třeba flipchartovou tabuli, na kterou můžete kreslit, nebo si na zeď pověste šipky. Ideálním doplňkem je také projektor, na kterém vaši práci uvidíte v jiné perspektivě.

Jestliže máte vlastní kancelář, nebojte se ji opatřit kvalitní reprosoustavou pro poslech oblíbené hudby. V případě, že v kanceláři nejste sami, investujte do sluchátek, která odfiltrují okolní ruchy.

V kanceláři by vám nemělo chybět něco živého. Jestliže pracujete doma nebo je váš zaměstnavatel dog friendly, určitě této možnosti využijte. Méně náročným živým prvkem jsou květiny, které do kanceláře vnesou svěžest a spojitost s přírodou. Květiny mohou viset ze stropu nebo jimi můžete vyplnit policový regál, ze kterého vznikne živá stěna.

Čerstvý vzduch a světlo otevřou vaši mysl

Optimální teplota v kanceláři by se měla pohybovat mezi 20 až 22 °C. V příliš přetopené místnosti se vám bude chtít spát, v příliš chladné se budete soustředit jen na to, že je vám zima, nikoliv na rozpracovaný projekt. Důležité je i pravidelné větrání.

Ve vydýchané kanceláři na vás může padnout únava, což kreativnímu myšlení nepřidá. Pamatujte, že byste měli každé dvě hodiny větrat otevřeným oknem alespoň 10 minut. V zimě častěji, ale kratší dobu. Čerstvý vzduch okysličí mozek a správné řešení úkolů se dostaví samo.

Práce v kreativní kanceláři

Na vaši náladu působí i světlo. V kanceláři by měla být vyvážená kombinace přirozeného a umělého osvětlení. Teplota světla, jež nabudí k práci, se pohybuje okolo 5 000 K. Pro relaxaci a odpočinek používejte světlo o teplotě zhruba 2 800 K. Barvu světla si v závislosti na vykonávané činnosti můžete upravit díky LED osvětlení se stmívačem.

Zařiďte si kancelář, která bude dostatečně světlá, bude v ní čerstvý vzduch a pomůcky, které oživí stereotypní činnosti. Uvidíte, že v takové kanceláři nebude o skvělé nápady nouze.