Kvalita a cena nábytku - jak vybírat a co očekávat

Jistě jste se již kolikrát zamysleli nad tím, jaký nábytek a za jakou cenu vybrat a koupit. Každý z nás chce ušetřit a koupit co nejlevněji. Ale s nábytkem je to stejné jako s jiným zbožím, pro přirovnání např. jako s auty. Také nemůžete chtít za cenu malého městského vozítka luxusní limuzínu se všemi asistenčními systémy. Proto bychom Vám chtěli vysvětlit, jak se jednotlivé typy nábytku liší.

hmnabytek-blog

Pokud zařizujete obývací pokoj, ložnici, či nový dětský pokojíček pro své ratolesti, je dobré se pozastavit nad několika důležitými parametry. Jistě, design nebo barva jsou subjektivní podle vkusu každého člověka, každému se líbí něco jiného. Někdo má rád moderní jednoduchý styl nábytku, jiný zase rustikální starožitný styl, a někoho osloví masivní nábytek - ať již stylový selský nebo moderní.

Velmi důležitou vlastností u nábytku je kvalita použitého materiálu:

 

Levný nábytek

U levného nábytku a je jedno jestli se jedná o komodu, vitrínu, postel, regál, apod. Pokud má nábytek nízkou cenu, tak počítejte s tím, že se jedná o základní modelové řady výrobců. Svoji funkci úložného prostoru splní, na posteli se člověk vyspí, ale životnost a povrch materiálu je pouze pro základní použití – tento nábytek je vhodný pro přechodný podnájem, pro studenty, apod. Je vyroben z levnějších dřevotřískových desek olepených papírovým potahem – dekorem, levnými papírovými hranami a základním plechovým typem pojezdů na šuplících – výsuv šuplíku je cca ½ - ¾  (např. u komod za cca. 1 000 – 2 000 Kč, postelí do 2000 Kč, skříní za cca. 1 000 – 2 500 Kč).

Nábytek nižší střední třídy

Nábytek nižší střední třídy je vyroben z již o něco kvalitnější dřevotřískové desky - většinou o šíři 16mm, potažené folií či laminem, někdy má tento nábytek i plastové ABS hrany a také někdy místo plechových pojezdů šuplíků má pojezdy kuličkové – kdy se šuplík dá vysunout do cca. ¾. Tento nábytek je již vhodný do dětských pokojíčků, kde víte, že jej potřebujete zhruba na 5 let, než děti vyrostou nebo na chalupu či do pokoje pro hosty (u komod se pohybuje cena v rozmezí 2 000 – 5 000 Kč, u postelí od 3 000 do 6 000 Kč, u šatních skříní od 3 000 do 6 000 Kč).

Nábytek střední třídy

Dalším typem nábytku je nábytek střední třídy, kde za své peníze dostanete plnohodnotný nábytek. Pokud nebudeme brát v úvahu design a barevné provedení nábytku, tak jde materiálově o kvalitní dřevotřískové desky s ABS hranami, kuličkovými výsuvy šuplíků a kvalitnějším kováním. Nábytek se vyznačuje také kvalitním laminem s pěknou kresbou – např. imitací dřeva nebo kvalitní folií – např. s vysoký leskem (tento nábytek se cenově opět pohybuje někde kolem cca. 4 000 až 6 000 Kč za komodu, 5 000 až 8 000 Kč za postel, šatní skříň se dá koupit za cenu kolem 5 000 až 8 000 Kč).

Nábytek vyšší střední třídy

Nábytek vyšší střední třídy je vyroben z kvalitní dřevotřískové desky, někdy je použito i masivního dřeva – např. u dvířek, čela šuplíků, okrasných lišt apod. U nábytku jsou použity kvalitní ABS hrany, někdy i přírodní dýha, kvalitní pojezdy šuplíků – většinou i s tichým dovíráním, u kování jsou někdy i brzdící systémy, aby šli dvířka zavřít s pomalým dovíráním, šuplíky jsou celovýsuvné s tlumeným dovíráním. Je použito kvalitní lamino nebo místo folie MDF desky, které jsou lakovány do vysokého lesku. Tento nábytek při správné údržbě vydrží dělat majiteli radost klidně i 20 let (cena u tohoto nábytku se orientačně pohybuje v rozmezí 7 000 – 12 000 Kč za komodu, 7 000 – 12 000 za postel a 7 000 – 13 000 Kč za šatní skříň).

Nábytek z masivního dřeva

Samostatnou kapitolou je nábytek z masivního dřeva – také zde je nábytek rozlišen na celomasiv, kde je celý korpus vyroben z masivního dřeva anebo je vyroben z kvalitní dřevotřískové desky, u které je místo folie nebo lamina nalepena tenká přírodní dýha, která se poté moří a lakuje stejně jako masivní dřevěné dvířka či fronty šuplíků.

Také záleží na typu dřeva – nejlevnější je smrk a borovice (měkké dřevo) vyrábí se z něj tzv. selský nábytek. Buk a dub (tvrdé dřevo) je kvalitní dřevo - bukové dřevo má jen mírné struktury dřeva a je oproti dubu nenápadný, dub má naopak krásně zřetelné struktury dřeva a letokruhy, jde o výrazné dřevo (jistě oceníte naší nabídku - borovicové, bukové i dubové kolekce – všechny najdete na našich stránkách). Např. moderní kolekce nábytku VIP je dostupná jak v provedení z buku, tak i některé segmenty nábytku jsou zhotoveny v dubovém celomasivním provedení.

Cena je u tohoto typu nábytku vyšší – jde o přírodní dřevo. A pokud si takovýto nábytek vyberete a budete jej správně užívat a i ošetřovat, tak Vám vydrží na celý život. Cena se odvíjí hlavně od ceny materiálu, kde na rozdíl od laminovaných desek jedna velká nábytková deska stojí od 1 do 2 tisíc Kč, dýhovaná od 2 do 4 tisíc Kč. Jeden kubík masivního nábytkářského sušeného buku stojí přes 20 000 Kč, u dubu je cena od 30 000 Kč (při výrobě je až 30% odpad – tzv. prořez, poté je zapotřebí ještě cenu práce, mořidel, lakování a také kvalitních pojezdů na šuplíky. U VIP kolekce z buku a dubu jen samotné pojezdy, které jsou schované pod šuplíkem a nejdou vidět, s tichým pomalým dovíráním, stojí cca. 800 Kč za pár na jeden šuplík (u 4 šuplíků to vychází na 3 200 Kč). Na korpusy se také používají dýhované nábytkové desky, u kterých se místo ABS hrany na fronty nalepí masivní dřevo. Jde o jeden způsob výroby – přírodní dřevo má jedno nevýhodu – stále pracuje. Někdy je proto na použití korpusů nábytku užit právě tento postup – není to na škodu, každý výrobce má svou technologii, návrh a design určen jinak – to se promítne samozřejmě i do ceny. Tato technologie ušetří část nákladů a neovlivňuje výsledný design nábytku (podívejte se např. na kolekci nábytku BAWARIA, VELLE vs. VIP kolekce). Cena se např. u komod z tvrdého dřeva pohybuje v rozmezí 10 – 20 tisíc Kč, u kvalitní postele od 10 000 Kč, šatní skříň od cca. 15 000 Kč).

Prémiové kolekce nábytku

Prémiové kolekce jsou kolekce nábytku (ve stylu zámeckém, italském či francouzském), u kterých je použitý pouze ten nejlepší materiál – přírodní dřevo, buk, dub, olše, jasan a další typy kvalitního dřeva. Technologie výroby je pokročilá, různé vyřezávané prvky jako jsou zahnutá dvířka, ale i celé komody nebo vitríny se vyrábí klasickou ruční cestou. Při výrobě sice pomáhají CNC stroje, ale ne v takové míře jako u standardního nábytku, kde CNC stroj dokáže vyrobit a zabalit celou skříňku za pár minut. Například výroba zaoblené vitríny trvá několik dní, až týdnů. U tohoto luxusního nábytku výrobce nešetří s ničím - jak s kvalitními surovinami, kováním, mořidly, tak ani s laky nebo jinými povrchovými úpravami (např. úprava olejem) - cena se poté také pohybuje např. u komod od 15 000 Kč výše, u postelí od 20 000 Kč a výše, u vitrín je cena od 15 000 Kč a výš a není nic zvláštního jako cena za vitrínu 70 000 Kč

Deluxe desginové kolekce nábytku

Zvláštní kategorií nábytku jsou různé deluxe designové kolekce nábytku. Zde se platí samozřejmě za prvotřídní kvalitu výrobků, materiál, zpracování, ale také za jedinečný design. Tento nábytek, je stejně tak jako luxusní auta ojedinělý a není pro každého – kus nábytku může stát např. 70-90 tisíc Kč. U takovéhoto nábytku se snoubí mistrovská práce s použitým materiálem a technologií výroby.

Tento malý průvodce by Vám měl poradit a osvětlit problematiku nábytku z hlediska ceny a kvality. Lidé nás oslovuji s otázkami, že si chtějí koupit nějakou komodu za 1 400 Kč a jestli komoda bude mít tiché dojezdy a celovýsuvné šuplíky. Je potřeba počítat s tím, že za určitou cenu dostanete určitou kvalitu a užitnou hodnotu s tím, že čím dražší nábytek bude, tím bude i jeho design a zpracování na vyšší úrovni. Aby Vám nábytek dobře sloužil a měli jste z něj radost, je potřeba se dobře rozmyslet co koupit, nejen podle toho, jak se Vám nábytek líbí (u některého nábytku mají dvířka vysoký lesk - u levnějšího typu je to folie, u dražšího typu jde o lakovaná dvířka, kde i kvalita a výdrž je rozdílná). Nenechte se zmást různými slevovými akcemi ve velkých obchodních řetězcích s nábytkem, kde koupíte celou ložnici, zlevněnou ze 45 000 Kč na 16 000 Kč – nebude se kvalitou jednat o výhodnou koupi. V našem e-shopu si na nic nehrajeme, za jednotlivé ceny si koupíte určitou kvalitu a u nás nenajdete smyšlené slevy 40-80%, jen abychom nalákali zákazníka do našeho e-shopu s nábytkem. Proto se tímto článkem snažíme vysvětlit, co můžete čekat za své investované peníze do nábytku.