Je lepší tradiční a klasický, nebo moderní design obývacího pokoje?

Černý obývací pokoj

Zařizujete nový obývací pokoj či předěláváte ten stávající a nejste si jistí, v jakém stylu do něj vybrat nábytek? Je lepší dát přednost nadčasové klasice, nebo jít cestou aktuálních designových trendů?

Obývací pokoj je místem rodinných setkání, relaxace, ale je to také svým způsobem reprezentativní prostor, kam se většinou uvádějí návštěvy. Měl by tedy být zařízen nejen prakticky, ale i stylově a zároveň by měl chytře odrážet vaši osobnost. Víte, jak toho dosáhnout?

Svět není jen černý, nebo bílý, a tak ani design obývacího pokoje nemusí být jen klasický, nebo moderní. Existuje celá škála stylů, ve kterých se v různé míře prolíná klasika s modernou, vytvářející unikátní a osobité kombinace.

Klasický obývací pokoj

Pokud jste spíše konzervativní povaha, máte rádi pořádek a řád, pak vám nejspíše bude lépe vyhovovat obývací pokoj v klasickém stylu.

Klasické obýváky se vyznačují symetrickým uspořádáním nábytku podle středové osy, na níž je umístěná pohodlná, bytelná sedačka a v protilehlém směru televizor. Ten bývá usazen na televizní skříňce či stolku, který, pokud není součástí pevné obývací stěny, bývá z obou stran obklopen shodnými vitrínami či komodami.

Tip pro oživení: Udělejte z klasiky retro

Vhodně zvolenými bytovými doplňky, jako jsou kusové koberce, stojací lampy, lustry, nástěnné obrazy a dekorační polštářky, můžete dodat klasickému obýváku retro švih. Chybu neuděláte s geometrickými vzory, a ti odvážnější mohou zkusit sestavit celý obývák pouze v černobílé kombinaci, která byla v 60. letech hitem.

Po materiálové stránce dominuje klasickému obývacímu pokoji většinou dřevo, které se objevuje na skříňkách, komodách a policích, stejně jako na konferenčním stolku. Z barev převažují hlavně tmavé odstíny dřeva, doplněné o neutrální tóny křesel a sedačky. Pamatujte ale na to, že vše by k sobě mělo ladit.

Moderní obývací pokoj

Moderní design obývacího pokoje se hodí především pro volnomyšlenkáře, ale i pro všechny, kteří drží krok s dobou, sledují trendy a nejnovější technické vychytávky.

U obývacího pokoje v moderním stylu je nejdůležitější dostatek volného prostoru. Veškerý nábytek je uspořádán vzdušně, odlehčeně a s velkými rozestupy mezi jednotlivými kusy. Objevuje se zde méně křivek a ozdobných prvků, jež ustoupily strohým rovným liniím.

Moderní, barevný design obývacího pokoje

Z materiálů se v moderním designu objevuje kov, sklo i dřevo, často v lesklém provedení úpravy povrchu. Barvy se drží spíše ve světlých neutrálních odstínech, až do čisté bílé.

Tip pro trendhuntery: Vyzkoušejte minimalismus

V minimalistickém obýváku najdete pouze základní kusy nábytku, bez zbytečných ozdob a detailů. Vše ostatní musí pryč. Vystačíte si s jednoduchou komodou, televizním a konferenčním stolkem, křeslem a případně sedačkou. Vše by mělo být v neutrálních tónech a bez vzorů.

Ať už se rozhodnete jít do staré dobré klasiky, nebo vsadíte na žhavé trendy, nezapomínejte, že jde o váš obývací pokoj, ve kterém byste se měli cítit dobře hlavně vy sami.