Jak vybrat kancelářskou židli, aby vás po celodenním sezení nebolela záda

Jak vybrat kancelářskou židli?

Nevhodně zvolená kancelářská židle má za následek nejen pokles produktivity, ale i vleklé zdravotní potíže spojené s bolestmi zad. Když si ale vyberete správně, budete se i po celém dni v práci cítit svěží a fit.

Přemýšlejte nad tím, že v práci strávíte přibližně 40 hodin týdně, což je asi 1 900 hodin za rok. A pokud pracujete v kanceláři, pravděpodobně z těchto hodin většinu prosedíte: za 40 let aktivní kariéry to činí celkem 76 000 prosezených hodin. Tedy příliš mnoho času na to, abyste seděli na nevhodném křesle. Dopřejte tedy sobě i svým zádům komfort správně vybrané kancelářské židle, zasloužíte si jej!

Ideální kancelářská židle v kostce

Obecně platí několik zásad a doporučení ohledně vlastností, které by měla správná kancelářská židle nabízet. Nezapomínejte ale, že i vy byste měli ze své strany přispět tím, že budete dodržovat zásady zdravého sezení:

  • při sezení byste měli mít chodidla pohodlně vodorovně na zemi, případně na podnožce,
  • kolena byste měli mít na úrovni kyčlí, případně lehce pod ní,
  • monitor počítače byste měli mít přímo před sebou ve vzdálenosti na délku paže, s horním okrajem obrazovky těsně nad úrovní očí,
  • opěradlo židle by mělo být mírně sklopené dozadu, přibližně pod úhlem 110 °,
  • vždy si vybírejte židli s opěrkami pro ruce, ideálně volitelně nastavitelnými.

Počet nastavitelných parametrů

Jakkoliv se to může zdát nadsazené, platí ve světě kancelářských křesel jednoduché pravidlo: čím více nastavitelných parametrů, tím lepší křeslo. Je to logické, když vezmete v úvahu, že každý jedinec je originál. Minimum, kterým by měla každá kancelářská židle disponovat, je nastavitelná výška sedáku. Velkým bonusem je pak i polohovatelné opěradlo. Všechny další nastavitelné prvky jsou pak již jako příjemný nadstandard, ke správnému sezení však nejsou nezbytně potřeba.

Rozměry sedáku

Stejně jako v pohádce o třech medvědech by sedák vaší ideální židle neměl být příliš velký ani příliš malý, ale zkrátka tak akorát. Myslete přitom na to, že správně byste měli sedět co nejblíž k opěradlu, ale tak, aby mezi podkolením a okrajem židle zbylo pár centimetrů volného prostoru. Ideální šířku poznáte tak, že si po usazení můžete pohodlně a v přirozené pozici opřít obě ruce o opěrky.

Výběr materiálu

Při dlouhodobém sezení záleží nemálo i na volbě vhodného materiálu. Odolejte tedy pokušení vybrat si takovou židli, která svým designem ohromí vaše obchodní partnery a místo toho raději vsaďte na pohodlí, prodyšnost a snadnou údržbu.

Se správně vybranou kancelářskou židlí získáte i veškeré předpoklady pro kvalitně odvedenou práci a navíc předejdete chronickým bolestem zad.