Potřebujete vyčistit sedačku? Známe postupy pro každý výrobní materiál!

Sedačka bývá nejzatěžovanějším kusem nábytku jak v obývacích pokojích, tak v kancelářích. Většinou se jedná o reprezentativní kusy, na kterých se musí pohodlně sedět, ale i ležet. Na špinavé pohovce jistě kýženého odpočinku nedosáhnete, proto vám poradíme, jak sedačku profesionálně vyčistit.

Ve většině domácností najdete sedačky čalouněné látkou. Do kanceláří a konferenčních místností se hodí spíše pohovky kožené. Každý materiál má svá specifika pro čištění a údržbu. Malá znečištění snadno odstraníte ručně, v případě větších nehod je lepší si pozvat profesionály. Na následujících řádcích se dozvíte, jak se špínou na gauči zatočíte u vás doma.

Čištění čalouněného nábytku

Pro ruční čistění sedačky čalouněné látkou budete potřebovat kvalitní savé utěrky z mikrovlákna a speciální čisticí prostředek na čalounění. Vhodný výrobek vám jistě poradí i prodejce nábytku, proto se na tuto informaci nezapomeňte zeptat již při pořizování pohovky.

Na utěrku nebo přímo na pohovku naneste rozprašovačem detergent a snažte se látku důsledně vydrhnout a co nejvíce odstranit nečistoty. Po tomto kroku vezměte čistou utěrku z mikrovlákna, namočte ji ve vodě, dobře vyždímejte a snažte se co nejdůkladněji vytřít čisticí prostředek z látky. Pro vysušení mokrých míst použijte suchou utěrku z mikrovlákna.

Rozpuštěné nečistoty je možné vysát průmyslovým vysavačem určeným na mokré i suché vysávání. Nezapomeňte z něj vytáhnout papírový nebo textilní sáček.

Náš tip: Abyste předešli vzniku map na potahu, čistěte vždy ucelený díl (třeba celý sedák). Pokud navlhčíte jen část se skvrnou, můžete si být téměř jisti, že se nevzhledná mapa po uschnutí objeví.

Údržba kožené sedačky

Před začátkem čištění si zjistěte, jaký druh kůže na pohovce máte. Na každý typ se totiž používá jiný čisticí prostředek a jiná metoda pro údržbu.

Kůže je na dotek velmi příjemná, charakteristické pro ni jsou neopakovatelné rysy a struktury. Kvůli tomu může být struktura povrchu na jednotlivých kusech sedačky rozdílná. Můžete zaregistrovat, že kůže je na některé části sedačky hladší než na jiné. Používáním se kůže uvolňuje, čímž dochází k vytváření záhybů a rysů, jež jsou typickým znakem přírodního materiálu.

Odstraňování skvrn

Pro údržbu kožené sedačky nikdy nepoužívejte prací prášky, aviváže ani chemii, která není určená na kůži. Mohlo by dojít ke ztrátě typických vlastností, vytvoření map a popraskání materiálu. Při impregnování se vyhněte sádlu, dětským olejíčkům nebo induloně.

Na čištění koženého povrchu budete potřebovat jemný kartáček, aplikační houbičky, aplikátory a utěrky z mikrovlákna a speciální čistič. Čistič na hladké kůže má vždy neutrální pH. Díky tomu se nemusíte obávat změny barvy nebo vyblednutí.

Sedačku nejprve setřete utěrkou nebo vysajte, čímž ji zbavíte pevných nečistot. Na aplikátor (nejčastěji polštářek z mikrovlákna) naneste speciální prostředek, který vetřete do povrchu. V případě, že jsou na pohovce větší skvrny, můžete je rozrušit jemným kartáčkem. Detergent nechte několik minut působit a poté setřete utěrkou.

Impregnace

Impregnací prodlužujete životnost vaší sedačky. Kůže se vyživuje, dochází k oživování barvy a navíc je sedačka chráněná před vlhkostí a skvrnami od vody. Povrch zůstává odolný a přirozeně poddajný.

Na aplikátor naneste správný impregnační prostředek a vetřete do kůže. Nechte jej několik hodin působit, čímž dojde k jeho vstřebání. Přebytek prostředku můžete setřít utěrkou z mikrovlákna.

Odstraňování skvrn ze sedaček z ekokůže a koženky

Ekokůže a koženka jsou umělou imitací přírodní kůže. Materiál tvoří PVC, polyester nebo polyuretan, které se aplikují na bavlněný podklad. Přidanou hodnotou tohoto umělého materiálu je snadná údržba a odolnost proti skvrnám.

Jak na čištění

Při údržbě budete potřebovat jemný kartáček, aplikační houbičky a aplikátory a utěrky z mikrovlákna.

V případě, že je váš gauč jen lehce znečištěný, nastříkejte na něj čistič a pomocí aplikátoru jej důkladně rozetřete po celém povrchu. Takto nanesený přípravek nechte několik minut působit a poté rozpuštěnou špínu setřete utěrkou. Utěrku vždy po setření dobře vymáchejte v čisté vodě, abyste ji zabavili nečistot.

Pokud je ekokůže více znečištěná, můžete pro odstranění použít jemný kartáček. Krouživými pohyby roztírejte detergent a špínu, která se rozpustí, setřete utěrkou. Na kartáček při práci netlačte, abyste povrch neodloupli či neodřeli.

Proč ekokůži impregnovat

Impregnace, stejně jako u povrchů z pravé kůže, zabraňuje usazování nečistot. Navíc materiál chrání před obarvením z oblečení a zamezuje vyprchávání změkčovadel. Díky tomu ekokůže netvrdne, nekřehne, neodlupuje se a nepraská.

Impregnujte vždy až po vyschnutí sedačky. Přípravek na povrch naneste pomocí aplikátoru z mikrovlákna a nechte několik hodin působit. Pokud se část impregnace nevsákla, setřete ji mikrovláknovou utěrkou.

Čištění pohovek z broušené kůže

Broušenou kůži můžete znát pod názvem semiš. Podle typu broušení se dělí na velur a nubuk. Velur je kůže, která se brousí po rubu, je hrubší a vlas zůstává na povrchu. Nubuk je broušený po líci a je charakteristický jemným až sametovým povrchem.

Několikastupňové čištění

Broušená kůže se čistí od skvrn, dále ji musíte ochránit před vysušením a vyblednutím a nesmíte zapomenout ani na ochranu před vodou.

Při údržbě broušené kůže se nevyužívá mokrých postupů. Mohlo by dojít ke vzniku map a kvůli poréznímu povrchu by se broušená kůže neměla ani promáčet. Postupuje se tedy čištěním nasucho za pomoci brusných polštářků a speciálních gum na čištění skvrn.

Z pohovky brusným polštářkem nebo speciální gumou odstraňte nečistoty a skvrny, čímž obnovíte vzhled broušené kůže. Pohyb by měl být jemný, na kůži rozhodně netlačte. Gumu na nubuk využijete v případě čištění menších zatvrdlých nebo suchých znečištění.

Impregnace a ochrana před vodou

Impregnace, která zabrání vysušení a vyblednutí by se měla během prvního roku používání sedačky provést 1×, během dalších let by se toto ošetřování mělo provádět 2× až 4× ročně. Impregnujte vždy až po vyčištění povrchu.

Prostředek proti působení vody aplikujte po 3 až 6 měsících. Přípravek pronikne hluboko do struktury a docílí toho, že kapky vody budou po povrchu pouze klouzat. Díky tomu se nemusíte obávat skvrn z vody, která nemohla být ihned vysušena.

Na čištění sedačky se již můžete vrhnout sami. Nezapomeňte, že pro každý materiál je vhodný jiný čisticí prostředek. Rozhodně k čištění nepoužívejte domácí čističe na mytí nádobí a podobně, a pokud si údržbou nebudete jisti, zavolejte raději odborníky.