Jak vybrat tu správnou postel z hlediska materiálu

Spánek je zázračný všelék, který dokáže zhojit tělo i duši. Dobíjíme jím energii do každého dne a během něj se nám plní i ty nejfantastičtější sny. Pravdou je, že prospíme celou jednu třetinu života – proto bychom rozhodně neměli podcenit výběr postele.

Postel je absolutní základ zdravého spánku. Je důležité, aby vás z ní nebolela záda, aby se vám z ní pohodlně vstávalo a rozhodně aby se i stylově hodila k ostatnímu zařízení vaší ložnice. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je vybírat postele sektorové. Následně si k nim můžete vybrat designově sladěné skříňky, komody i police s jistotou, že se k sobě vše bude bezvadně hodit.

Čalouněné postele nabízejí množství variací

Čalouněné postele poznáme podle toho, že mají lůžkovou část vypolstrovanou a potaženou buď textilií, koženkou nebo kůží. K dostání jsou v mnoha rozměrových i barevných variantách a jednou z jejich výhod je i to, že v sobě často skrývají úložný prostor. Nejsou však vhodnou volbou pro alergiky, jelikož v čalounění se s oblibou usazují roztoči.

Kovové postele pro ctitele designu

Sledujete-li současné interiérové trendy, určitě vám neuniklo, že kovové postele jsou momentálně na výsluní. Není se co divit: jsou elegantní, dají se dobře sladit s ostatním vybavením ložnice a jsou nenáročné na údržbu. Pokud by se vám celokovová postel zdála pocitově příliš chladná, sáhněte po kombinaci dřevo/kov. Postele z kovu jsou obecně skvělou volbou pro alergiky. Jejich jedinou drobnou nevýhodou může být menší nosnost oproti postelím z masivu.

Nejekonomičtější jsou postele laminátové

Postele z lamina jsou již dlouho oblíbené pro svou nízkou pořizovací cenu. Ideálně se tedy hodí pro mladé páry, které si poprvé zařizují domácnost a logicky nemají peněz na rozhazování. Laminát na postele se vyrábí z třísek jehličnatých dřevin. Tyto třísky se slisují, slepí a následně potáhnou fólií. Ačkoli nemají laminátové postele tak dlouhou životnost jako postele dřevěné, lze jim kromě nízké ceny přičíst i další pozitiva: jsou stálobarevné, snadno se udržují a nenarazíte u nich na suky.

Postele z masivu jsou nadčasovou klasikou

Navzdory moderní době je dřevo stále ještě nenahraditelný materiál a výrobky z něj se těší dlouhodobé oblibě, postele nevyjímaje. Nejenže postel z masivu vám vydrží dlouhé roky, ale jsou pevné, mají vysokou nosnost a v neposlední řadě skvěle vypadají. Dřevěné postele se vyrábí z několika různých dřevin, z nichž každá má své specifické vlastnosti.

Postele ze smrkového dřeva

Smrkové dřevo patří mezi měkčí materiály. Je světlé a má málo suků, díky čemuž se dá dobře mořit i lakovat do různých odstínů. Smrkové postele se často používají do dětských pokojů.

Postele z borového dřeva

I borové dřevo řadíme, stejně jako smrk, mezi měkké materiály. Na rozdíl od smrku má ale borovice výraznější kresbu, více suků a také více pryskyřice. Proto není snadné borové dřevo následně barevně upravovat; mnohem častěji se nechává vyniknout ve své přírodní kráse.

Postele z bukového dřeva

Postele z masivu buku představují dokonalou symetrii mezi kvalitou a cenou. Dlouhodobě proto patří mezi nejprodávanější dřevěné postele. Bukové dřevo nemá příliš výraznou kresbu, zato je ale homogenní a dá se tak lehce namořit do různých odstínů.

Dubové postele

Postele z masivu dubu jsou nekorunovanými královnami ložnic.  Tvrdé dubové dřevo je mimořádně kvalitní a do interiéru přináší ono pověstné teplo domova. Díky extrémní odolnosti budou na bukové posteli moci usínat i vaše pravnoučata.

Jak jste se nyní mohli sami přesvědčit, máte při výběru postele obrovské pole možností. Nikdy však nezapomínejte na důležitost kvalitního spánku – všechno ostatní je podružné.