Lamino jako materiál pro všechny aneb seznamte se blíže s LTD deskami

Lamino patří v nábytkářství k jednomu z nejpoužívanějších materiálů a jeho historie sahá již do   50. let minulého století. V článku se dozvíte více o laminovaných třískových deskách (LTD) a přečtete si, v čem tkví jejich úspěch. Silná výhoda lamina je jeho cena. Jde totiž o jeden z nejlevnějších materiálů, čímž si získává přízeň širokého množství lidí. Je hojně využíváno například ve školství, pro kulisy nebo jako hotelový nábytek. Laminované desky jsou ale vhodnou a oblíbenou volbou i do bytů.

Laminátový nábytek - vzorník

Co si pod pojmem lamino představit  

Materiál má blízko k dřevotřísce. Ta je totiž základní surovinou používanou pro jeho výrobu. Jde o dřevotřískové desky polepené laminovacím papírem, který je zalit melaminovou pryskyřicí.

Desky se vyrábí v mnoha barevných i vzorových verzích. Mohou být jak jednobarevné, tak i v imitaci dřeva a ve spoustu dalších provedeních. Před nákupem stojí za to projít si vzorník barev lamina a rozhodnout se, které k vám promlouvá nejvíce.

Proč zrovna lamino

Laminovaný nábytek je, na rozdíl od dřeva, levný a snadno dostupný. Přitom však nevypadá lacině. Je skvělou volbou do moderně zařízených bytů či dětských pokojíčků, u nichž není podstatné, aby tu byl desítky let. Díky různým barvám a vzorům můžete lamino zařízení sladit s jakýmkoliv designem vašeho bydlení. Nábytek je také lehčí než dřevo a snadnější na manipulaci. Povrch je praktický na údržbu, nečistoty stačí umýt mýdlem a hadříkem.

Jak správně vybrat

Prodává se v několika tloušťkách. Nejvhodnější je tloušťka 18 mm, která je dostatečně pevná na to, aby nábytek něco vydržel, například v případě stolové desky nebo těla skříně. Slabší tloušťky desek bývají hojně využívány na dvířka a podobné plochy, na které není vyvíjen tlak.

U lamina je extrémně důležitá kvalita. Jakmile se plocha jednou poškodí, například poškrábáním či promáčknutím, už nejde opravit. Před nákupem důkladně prozkoumejte nabídku a nakupujte pouze od prověřených a důvěryhodných výrobců.  

Laminované desky sice nejsou příliš odolné proti vlhkosti a jsou křehčí než dřevo, při správném a šetrném zacházení vám však takový nábytek může dělat parádu několik let.

Pokud jste se rozhodli, že dáte materiálu šanci, stačí najít si vzorník lamina a pustit se do výběru.