Domácí exotika aneb vneste do vašeho bydlení osobitost koloniálního stylu

Jak už napovídá samotný název, koloniální styl bydlení je inspirovaný dobou kolonií a dobývání vzdálených zemí Evropou, které mělo za následek míchání kultur. V článku si přečtete, jak vnést tento originální styl i k vám domů a vytvořit si tak útulnou a exotickou atmosféru na dosah ruky. Koloniální design může být vhodným prostředkem, který vám přinese do pokoje uvolněnou, až dovolenkovou atmosféru a bude působit uklidňujícím dojmem.

Dřevěný nábytek - kuchyně

Dřevo je základ

Masivní, dřevěné prvky jsou pro tento design charakteristické. Kolonizátoři neměli po ruce žádné sklo a podobně, a tak se ze dřeva stal hlavní nábytkový materiál. Vyberte stůl, objemnou komodu a do ložnice robustní dřevěnou postel. Tyto prvky budou dominujícím elementem pokoje. V koloniálním nábytku se držte spíše jednoduchých linií bez zbytečné zdobnosti.

Nejlepší volbou pro takto zařízený byt bude exotické dřevo. Nejoblíbenější bývá to teakové, které má výhodu v tom, že je nenáročné na údržbu a odolné vůči škůdcům. Kvalitní teakový nábytek navíc vydrží spousty let a mohou ho po vás podědit i potomci. 

Přírodní materiály jsou jasná volba

Charakteristické jsou nejen dřevěné prvky, ale i ty kožené či ratanové. Pokud nechcete používat pravou kůži, stejně poslouží ta umělá. Nábytek vyzdobte podložkami z kůže a skvěle bude vypadat také kožená sedačka. Místo dřevěných židlí můžete použít ty ratanové.

Ratan se dá výborně využít i na doplňky. Pro inspiraci obal na květináč, lampu nebo jako ratanové košíky na odkládaní věcí. S designem si vyhrajte a nebojte se ani dalších přírodních materiálů, například juty a kamene. Stylově bude vypadat několik kamenných sošek vystavených po obydlí.

Orientální koberce jsou dalším vhodným doplňkem, jímž prostoru dodáte na exotickém duchu. Nad postel můžete umístit také moskytiéru, která bývá nezbytnou ochranou při bydlení v rovníkových oblastech.

Dávejte však pozor, abyste prostor nepřekombinovali. Koloniální styl je jednoduchý a čistý.

Držte se přirozených barev

Jelikož využíváme především přírodní zdroje, bude dle toho vypadat i barevná paleta vašeho bydlení. Držte se tlumených, tmavších barev. Vhodná je hnědá, šedá nebo khaki. Místo čistě bílé využijte béžovou, která bude vypadat věrohodněji. Vyvarujte se umělých, zářivých odstínů. Pokud chcete do pokoje vnést barvy, přidejte tmavě modrou, burgundy či okrovou.

K dotvoření atmosféry doplňte design o několik zarámovaných fotek či obrazů s exotickým nádechem. Nezapomínejte ani na pokojové květiny, již se do koloniálního stylu nadmíru hodí.

Inspirovat se můžete i stylem safari, úzce souvisejícím s tím koloniálním.