Průvodce světem matrací: Jak vybrat tu pravou?

Spánek nám zabere přibližně třetinu života. To je poměrně velká část, takže bychom našemu tělu během spánku měli dopřát co nejlepší pohodlí. S kvalitním spánkem se pojí nejen správný výběr postele a roštu, ale také vhodná matrace. Připravili jsme pro vás průvodce světem matrací.

Spánek, během kterého si skutečně odpočinete, vám může poskytnout kombinace správné matrace a kvalitního roštu. Jen tak dojde k optimálnímu rozložení hmotnosti těla. Matrace bude kopírovat jeho tvar, vaše záda budou mít dostatečnou oporu a zádové svaly se uvolní. Přečtěte si, na jaké parametry se při výběru zaměřit, abyste se ráno po probuzení ve vaší ložnici cítili dostatečně odpočinutí.

Zaměřte se na tvrdost matrace

Správná tvrdost je jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru nové matrace. Nevybírejte ji podle tvrdosti, na kterou jste byli dosud zvyklí. Obecně platí, že se tvrdost vybírá podle hmotnosti člověka. Čím vyšší váhu člověk má, tím tvrdší matraci by si měl pořídit a naopak.

Dalším vodítkem je způsob spaní. V případě, že spíte po většinu noci na boku, sáhněte po měkčí matraci, pokud si však rádi poležíte na zádech nebo na břiše, rozhodně se vám bude nejlépe spát na matraci tvrdší.

Stupně tvrdosti matrace

Tvrdost 1

Jedná se o nejměkčí matrace vhodné pro osoby s nižší hmotností a pouze pro přechodné spaní třeba na chatách či chalupách.

Tvrdost 2

Matrace jsou charakteristické vysokou elasticitou, ideálně se přizpůsobí tvaru těla a páteř drží v rovině.

Tvrdost 3

Matrace s touto tvrdostí preferují především muži, mladší lidé a obecně spáči, kteří požadují spíše tvrdší spaní.

Tvrdost 4

Po této matraci by měli sáhnout lidé s vyšší hmotností, jsou vhodné i pro vyšší muže.

Tvrdost 5

Nejtvrdší matrace jsou nejvhodnější pro osoby s vyšší hmotností.

 

Praktickým řešením je dvojí tvrdost, kdy je matrace z každé strany opatřena jinou tvrdostí. Záleží tedy jen na vás, která strana vám bude ideálně vyhovovat. Matrace s dvojí tvrdostí je vhodná pro partnery, protože si každý z nich může vybrat ideální tvrdost podle svých preferencí.

Dobrá rada: Než si matraci pořídíte, je dobré si na ní několik minut poležet. Matrace by vás nikde neměla tlačit a měla by vám být pohodlná.

Zóny pro dokonalý odpočinek

Kromě tvrdosti se také zaměřte na počet zón. U dospělých osob platí čím více, tím lépe. Setkat se můžete se třemi až sedmi zónami. Ty jsou na matraci proto, že každou její část zatěžuje naše tělo jinak. Největší tlak je v bederní oblasti, směrem ke krajům však slábne.

Rozdělení zón podle tlaku lidského těla na matraci

1. zóna

Jedná se o vyvýšenou zónu šíje

2. zóna

Odlehčená zóna kolem ramen

3. zóna

Podepřená zóna zad

4. zóna

Vyztužená zóna pro kyčle

5. zóna

Jde o odlehčenou zónu dolních končetin

6. zóna

Měkčí zóna pro lýtka

7. zóna

Středně tvrdá zóna pro podepření nohou od kotníků dolů

 

V případě, že vybíráte dětskou matraci, rozhodně se zónování vyhněte. Zóny v tomto případě nejsou vhodné pro vývoj dětského těla. Proto pro děti volte matraci bez tohoto členění, ale dbejte na správnou tvrdost.

Pro výběr nejlepšího materiálu neexistuje univerzální rada

V současné době se matrace vyrábějí ze široké škály materiálů. Nelze však s jistotou říci, který materiál je nejlepší. Záleží totiž na preferencích každého z nás. Setkat se můžete s matracemi pěnovými, latexovými, sendvičovými a pružinovými.

Studená pěna – matrace ze studené pěny mají výbornou elasticitu, tvarovou stálost a dlouhou životnost. Díky velkým pórům dochází k optimálnímu provzdušnění a odvodu tepla. Mezi oblíbené kombinace pro výrobu matrací patří studená a líná pěna.

Líná pěna – je charakteristická tím, že mění svoji tvrdost v závislosti na tělesné teplotě. Dochází tak ke zmírňování bolesti zad a má i pozitivní vliv na krevní oběh. Matrace z líné pěny se pomalu vrací do původního stavu, takže nevytváří protitlak, čímž se zabraňuje vzniku proleženin.

Bio pěna – u matrací z bio pěny jsou suroviny původně vyráběné z ropy nahrazené surovinami z přírodních olejů. Tento způsob výroby má pozitivní dopad na ekologii. Matrace mají větší elasticitu, tvarovou stálost a skvělé ortopedické vlastnosti.

Latexové matrace – vyrábí se ze směsi přírodního a umělého kaučuku. Mezi jejich přednosti patří dlouhá životnost a tvarová stálost. Drobnou nevýhodou je zhoršené odvětrávání vlhkosti, takže se nehodí pro osoby s nadměrným pocením a pro alergiky.

Gelové matrace – jsou na ložné ploše opatřeny gelovými segmenty vytvářející akupresurní body. Za jejich pomoci dochází během spánku k uvolňování svalstva. Protože se v gelu neusazují bakterie, je tento typ matrace vhodný i pro alergiky.

Taštičkové matrace – tvoří je malé pružiny, které jsou všity do samostatných taštiček. Matrace obsahují velké množství těchto pružin, jež zajišťují optimální rozložení hmotnosti. Taštičkové matrace je možné zónovat tím, že se do jednotlivých částí matrace vloží taštičky s odlišným průměrem a tuhostí pružin.

Pružinové matrace – jádro matrace tvoří zhruba 200 kvalitních Bonellových pružin, jež jsou k sobě pevně spojeny, takže se nemohou uvolňovat. Jsou odolné proti proležení.

Sendvičové matrace – jak již název napovídá, jsou složeny z několika vrstev odlišných materiálů. Díky tomu dokážou svému majiteli poskytnout výběr z více stupňů tvrdosti.

Prodyšnost je důležitá nejen pro alergiky

Prodyšnost matrace bude důležitou vlastností pro osoby více se potící nebo pro alergiky. Pokud by matrace neposkytovala dobrou cirkulaci, pot by zůstával uvězněný uvnitř a docházelo by k tvorbě plísní a množení roztočů. Mezi jednotlivými vrstvami matrace by měly být příčné průřezy, mezery nebo speciální vrstvy z přírodních dobře prodyšných materiálů. Mezi tyto materiály patří kokos, koňské žíně, mořská tráva nebo agáve.

Výška, šířka, délka a nosnost matrace

Při pořizování nezapomeňte ani na to, že by matrace měla být o 20 až 30 cm delší, než je vaše výška. Abyste se mohli pohodlně otáček, měla by být šířka matrace nejméně 90 cm. Optimální výška je kolem 15 cm. V případě, že máte pevný rošt, měla by být výška ještě o něco vyšší a to z důvodu dostatečné podpory páteře. Samozřejmě platí, že čím vyšší matraci si pořídíte, tím lépe se vám z ní bude vstávat. Důležitým parametrem je také nosnost. Obecné pravidlo zní, že by nosnost matrace měla převyšovat hmotnost uživatele nejméně o 5 kg.

Potah, který můžete vyprat v pračce

Na matraci je důležitý i potah. Abyste předešli množení roztočů a bakterií, měl by být pratelný. U velkých partnerských matrací by se měl potah skládat ze dvou kusů. U jednokusového potahu hrozí riziko, že se nevejde do pračky standardní velikosti.

Osobám citlivým na prach a roztoče doporučujeme potahy s výtažkem ze stříbra SilverActive nebo z aloe vera. Pro děti nebo osoby trpící únikem moči jsou na trhu speciální zdravotnické potahy, které jsou nepromokavé a zároveň prodyšné.

Nezapomeňte, že zdravý spánek není jen o kvalitní matraci, ale také o správně zvoleném roštu. Dopřejte svému tělu jen to nejlepší. Kvalitní spánek je lékem na bolesti krční páteře a migrény, ale dodá vám také potřebnou energii, kterou využijete během celého dne.