Nevypadá váš domov skoro nikdy uklizeně? Víme, co vám pomůže s nepořádkem

Nevypadá váš domov skoro nikdy uklizeně? Víme, co vám pomůže s nepořádkem

Bojujete s nepořádkem a téměř nulovou organizovaností v interiéru? Přinášíme vám několik tipů, jak se věčného chaosu konečně zbavit.

Pokud plánujete jarní úklid, jistě se těšíte na to, jak bude váš domov zářit čistotou, všechny věci najdou své místo a interiér se vám konečně podaří uspořádat. Po pár dnech až týdnech ale budete na uklizený byt jen vzpomínat. Nebo ne?

Zbavte se výstavek a pořiďte si raději efektivní úložné prostory

V první řadě se zaměřte na úložné prostory. Máte jich dostatek? Možná by se daly pořídit další. Pokud je většina nábytku v interiéru bez dvířek a spíše dekoračního typu (různé vitríny, poličky a poličkové skříňky), pak může celý pokoj díky nejrůznějším vystaveným předmětům působit chaoticky a neuklizeně. O obtížném utírání prachu nemluvě. Proto vybírejte raději uzavřené skříňky a skříně. Do těch otevřených zatím můžete umístit různé boxy. Interiér bude působit uspořádaněji. Do boxů často naskládáte víc věcí než do samotných poliček.

Zauvažujte také o vestavěných skříních. Dokážou využít prostor efektivně a jejich vnitřní uspořádání je na vás. Dobrým pomocníkem, který nezabere místo navíc, jsou také skříňky v podhledech. Úložné prostory ale nepomohou ve chvíli, kdy toho máte příliš mnoho. Proto se nerozpakujte nelítostně vyhodit, prodat či darovat věci, které už nejspíš nevyužijete.

Přemýšlejte třeba o robotickém vysavači, který udělá práci za vás

Uklízíte až ve chvíli, kdy množství odložených a poházených věcí překročí únosnou míru? Zkuste se naučit odstraňovat nepořádek postupně. Nestane se tak, že si budete muset půlku víkendu vyhradit na nenáviděné třídění a ukládání věcí. Podobné je to se skvrnami či připečeným jídlem v kuchyni. Pokud vyčistíte varnou desku či troubu hned, jak to bude možné, půjdou nečistoty odstranit snáze, než když si jich nebudete několik dní všímat.

Ale co prach a šmouhy? Pokud máte pocit, že hned po úklidu se na zemi choulí prach a shromažďují vlasy či zvířecí chlupy, je nejvyšší čas přemýšlet o chytrých pomocnících. Třeba o robotickém vysavači, který uklidí za vás – a to klidně každý den. Můžete jeho spuštění nastavit na dobu, kdy nejste doma. Jen pozor na drobnější předměty postavené či položené na zemi, vysavač by je mohl poničit nebo se do nich zamotat.

Se šmouhami to je trochu složitější. Můžete si pořídit robotický vytírač či parní mop. Ideální je ale na úklid myslet už ve chvíli, kdy vybíráte podlahu a zvolit takovou, na které nebude vidět každá kapka vody. Zkuste při vytírání alespoň použít prostředky určené speciálně na váš typ podlahy – na laminát, dřevo nebo třeba dlažbu. To by mělo minimalizovat alespoň šmouhy vzniklé při samotném vytírání.

Uklízejte pravidelně – nepořádek se nebude tak snadno hromadit

Zkuste interiér lépe zorganizovat a přemýšlejte o dalších úložných prostorech. Rozhodně pomůže, pokud budete uklízet postupně, ať už jde o předměty poházené po bytě, anebo třeba skvrny na varné desce.