Hodí se paletový nábytek do vašeho interiéru? A jak jej sehnat či vyrobit?

Zaujal vás nábytek z palet? Jde o oblíbenou variantu, která okamžitě upoutá. Z palet lze vyrobit třeba postel, pohovku, ale i police a další doplňky.

Dříve nebyla jiná možnost, než si paletový nábytek vytvořit svépomocí. V současnosti ale bez problémů koupíte postel, konferenční stůl nebo třeba vinotéku vyrobenou právě z palet.

Paletový nábytek

Jak palety začlenit do interiéru?

Paletový nábytek patří k trendům posledních let, nemusí se však hodit do všech interiérů. Obzvlášť jestliže se ve vašem domě či bytě nachází především starožitný nábytek s výrazným kováním. Nebo pokud dáváte přednost tmavému dřevu či retro skříňkám a židlím, nebudou palety vhodnou volbou.

Palety jsou ideální spíše do moderně zařízené, minimalistické domácnosti, kde budou ladit s ostatním zařízením. V případě, že palety natřete pouze transparentním lakem a necháte tak vyniknout jejich přírodní vzhled, myslete také na to, jak půjdou dohromady s dalšími dřevěnými prvky interiéru.  Zejména s podlahou, zárubněmi, dveřmi a dalším nábytkem. Nejprve promyslete, zda není třeba provést změny, které vaši domácnost připraví na pořízení paletového nábytku.

Paletový nábytek lze koupit a sestavit

Nejste zrovna kutilové a na vytváření vlastních paletových modelů si netroufnete? Výrobu paletového nábytku lze zadat někomu šikovnějšímu a pak už se jen těšit na modely na míru.

Další možností je koupě již hotového nábytku, který jen poskládáte dle návodu, jako byste kupovali klasický nábytek z dřevotřísky a dýhy. Líbit by se vám mohl třeba konferenční stolek do obýváku či na terasu, který je tvořen několika paletami naskládanými na sebe se skleněnou nebo dřevěnou deskou.

Oblíbenou variantou jsou křesla a pohovky o různém počtu míst. O pohodlí se postarají stylové podsedáky. Seženete také noční stolek z palet či postel, a to jak jednolůžko, tak i variantu pro dva. Do kuchyně či obývacího pokoje se pak bude hodit paletová vinotéka.

Palety očistěte, obruste a nalakujte

Jste-li zruční, zkuste si paletový nábytek sami vyrobit. Potřebujete dostatek čistých palet stejného typu a rozměru. Zásadní je také to, aby byly kvalitní a nepoškozené. Koupit můžete i zcela nové palety, cena ale bude mnohem vyšší než u použitých. Palety byste nejprve měli trochu upravit.

Základem je broušení a čistění. Nejprve paletu očistěte a následně obruste hrubý povrch bruskou či smirkovým papírem, abyste si později nezadřeli třísku, či aby se nezničily podsedáky. Při broušení palet také zkontrolujte, zda z nich nevykukují hřebíky. Poté paletu natřete vhodným lakem či barvou. V případě nábytku do vnitřních prostor postačí vodou ředitelná barva nebo interiérová lazura. Nábytek na terasu natřete impregnací a poté barvou určenou pro zahradní nábytek.

Po zaschnutí barvy palety spojte dohromady pomocí dlouhých šroubů podle toho, jaký typ nábytku z nich chcete složit. Posledním krokem je umístění matrace nebo různých podsedáků.

Chcete si nábytek koupit nebo vyrobit?

Pokud se vám líbí právě nábytek z palet, není nic jednoduššího, než si vybrat z již hotových kousků. A jestli se vám žádný z modelů nezamlouvá, můžete si vytvořit svůj vlastní paletový nábytek.