Jak nejlépe vybavit domácí kancelář? Potřebujete stůl, židli i světlo

Práce z domu není pro každého. Někdo na tento způsob trávení pracovní doby nedá dopustit, jiní si neodvedou představit, že by nechodili do kanceláře.

Odpůrci home office v některých případech pouze nemají vhodné zázemí, a proto se jim doma nepracuje dobře. Ať už z domova pracujete rádi, nebo jste k tomu spíš nuceni, zkuste si domácí kancelář vybavit co nejlépe.

Nábytek pro domácí kancelář - homeoffice

Budete potřebovat stůl a židli

Samozřejmostí by měl být kvalitní kancelářský stůl a k němu ergonomická židle nebo křeslo. Pokud se hrbíte nad notebookem u jídelního stolu, na pohovce, nebo si jej berete dokonce do postele, není divu, že nepracujete efektivně a necítíte se pohodlně.

Jestli bojujete s prostorem, poohlédněte se po menším stole. Pravděpodobně moc místa potřebovat nebudete: stačí, když se na stůl vejde notebook, případně monitor a třeba diář nebo blok na poznámky. Rozumnou volbou jsou stoly s nastavitelnou výškou desky, které usnadní dosažení té správně polohy při sezení. Jak takové zdravé sezení vypadá? V ohybu lokte i kolene svíráte pravý úhel, chodidla jsou celou plochou na zemi a hlava není předkloněná ani zakloněná.

Právě i způsob sezení může mít vliv na vaši pracovní výkonnost, únavu, a dokonce i náladu. K nastavitelnému stolu byste si měli pořídit také kancelářskou židli s ergonomickým sedákem a opěradlem. Myslete i na ochranu podlahy před kolečky židle, snadno seženete speciální podložku právě pod kancelářskou židli. Ta zabrání poškrábání podlahy.

Využijte denní světlo

Jestli si můžete vybrat, kam stůl umístíte, uvažujte především o světle. Čím déle bude na stůl dopadat denní světlo, tím lépe. Záleží také na světové straně, na niž okno směřuje. Přímý sluneční svit nebude příjemný a neprospěje ani vaší elektronice. Pozorujte proto nejprve, jak se sluneční svit přesouvá po místnosti během dne.

Pokud nesedíte přímo proti oknu, při pracovních callech vám možná nebude dobře vidět do obličeje. Proto můžete uvažovat i o pořízení kruhového světla používaného při točení videí. Seženete i levnější alternativu, která není určena pro profesionály a lze ji zapojit do počítače pomocí USB kabelu.

Lampička by na vašem stole neměla chybět

Máte-li na stole dostatek místa, pořiďte si i počítačovou myš a bezdrátovou klávesnici. Tyto doplňky usnadní a urychlí práci na notebooku. Navíc díky nimi můžete notebook umístit výš, abyste k němu nemuseli sklánět hlavu. Stačí si vybrat vhodný stojan.

Potřebovat budete také vhodné osvětlení stolu pro případy, kdy se venku zatáhne nebo pokud budete pracovat brzy ráno či do večera. Uvažujte o pořízení lampičky s LED diodami, u níž lze měnit odstín světla nebo jeho intenzitu. Rozsviťte si i stropní osvětlení, aby bylo rozložení světla na stole rovnoměrnější.

Zpříjemněte si práci z domova

Pokud si svou domácí kancelář správně zařídíte, vaše pracovní výkonnost se pravděpodobně zvýší. Bude se vám pracovat příjemněji a pohodlněji, zlepší se také soustředění. Možná přijdete na to, že domov je lepší než kancelář.