Máte přebytečné zavařovací sklenice? Zjistěte, kde všude je lze využít

Zavařovací sklenice se najdou ve většině domácností. Přemýšlíte nad tím, že je vyhodíte? Nedělejte to. Tyto sklenice mají širokou škálu využití, a tak je v bytě určitě upotřebíte.

Můžete z nich například vyrobit stylové dekorace, které na první pohled zaujmou svou originalitou.

Zavařovací sklenice

Dekorace ze zavařovacích sklenic

Krásné květiny jsou ozdobou stolu. Vázou, do které je vložíte, se může stát zavařovací sklenice, a to obzvlášť tehdy, když jsou květy nižší a zakryjí její okraj. Aby tato dekorace vypadala ještě vkusněji, ozdobte sklenici elegantní mašlí, pytlovinou nebo ji pokreslete barvami na sklo. Další možností je polepení neotřelým motivem. Vyzdobené sklenice pak mohou posloužit i jako květináče.

Do zavařovačky lze také umístit svíci, čímž vznikne designově zajímavá lampa. Abyste podtrhli její jedinečný vzhled, dejte na dno vrstvu kamínků. Použít můžete i jiné dekorativní předměty, dbejte však na to, aby byly nehořlavé. Lampu můžete postavit nejen na noční stolek či komodu, ale lze ji i zavěsit do prostoru. S tím vám pomohou praktické držáky ze dřeva, dráty nebo provazy.

Je možné vyrobit i lustr, na jehož dřevěném rámu jsou připevněné zavařovací sklenice, které zastávají roli svítidel. Jde však o náročný proces, a tak se o to pokuste pouze v případě, že disponujete dostatečnou manuální zručností.

Nádoby na skladování potravin i různých předmětů

Kromě dekoračních účelů ale zavařovací sklenice poslouží i jako nádoby, do kterých můžete bezpečně uložit luštěniny, těstoviny, mouku, cukr i další potraviny. Protože sklenice se šroubovacím uzávěrem skvěle těsní, dokážou potraviny ochránit před potravinovými moly i dalšími škůdci, kteří by se mohly v bytě vyskytovat.

Ve sklenicích můžete uchovávat i různé drobné předměty, například různé matičky, šrouby, nebo korálky. 

Výrobník šlehačky

Sklenici se šroubovacím uzávěrem můžete využít i jako improvizovaný výrobník šlehačky. Stačí do ní nalít tučnou smetanu. Poté sklenici dobře uzavřete a třeste, dokud vám hustota vzniklé šlehačky nebude vyhovovat. Dávejte ale dobrý pozor, abyste místo šlehačky omylem nevyrobili máslo. Pokud se vám to podaří, nemusíte zoufat. Když slijete podmáslí, můžete využít i máslo, které vám vzniklo.

Další možnosti využití zavařovacích sklenic

Zavařovací sklenice se skvěle hodí i k mnoha dalším účelům. Můžete v nich převážet tekuté potraviny, nechat klíčit semínka nebo mohou posloužit jako kasička na drobné. Pokud máte akvárium, lze rybky při jeho čištění dočasně umístit do sklenic. Věnujete se malování? Sklenice poslouží jako nádobka na vodu a lze v ní také rozdělávat barvy. Protože je sklo neprodyšné, můžete v zavařovačkách uskladnit i barvy, které by v jiné nádobě rychle vyschly.

A jak využijete zavařovací sklenice v bytě vy?