Jaké vlastnosti a barvy mají exotické dřeviny a k čemu se používají?

Jaké vlastnosti a barvy mají exotické dřeviny a k čemu se používají?

Dřevo je stále oblíbeným přírodním materiálem. Zařizujete či rekonstruujete interiér a uvažujete právě o zařazení dřevěných prvků?

Kromě běžných a často používaných evropských dřevin, jako je smrk, ořech, borovice nebo třeba dub, můžete uvažovat i o použití dřev exotických stromů. Jejich cena bývá o poznání vyšší, ale pokud si zakládáte na kvalitě a výjimečnosti, zkuste jim dát šanci.

Luxusní vzhled a vysoká odolnost – to jsou výhody exotického dřeva

Kouzlo exotických dřevin tkví především v jejich výjimečném vzhledu. Na první pohled zaujme struktura letokruhů a také výrazná barva, se kterou se u běžných dřevin nesetkáte. Tropické neboli exotické dřevo má vysokou trvanlivost a účinně odolává dřevokaznému hmyzu a houbám. Dá se využít nejen pro výrobu nábytku, ale i na fasádní obklady, podlahy, výrobu dveří a oken či schodišť.

mahagon-2

Mahagon působí vskutku noblesně

Asi nejznámějším exotickým dřevem je mahagon, který zároveň patří i mezi ty nejvzácnější. Slovem mahagon se označuje dřevo více druhů exotických stromů. Mahagon je považován za symbol luxusu. Má atraktivní červenohnědou barvu, která interiéru propůjčí nádech luxusu. Jde o odolné a trvanlivé dřevo, které si dlouhodobě zachovává krásu a lesk. Pro svou voděodolnost se dříve používalo ke stavbě lodí.

Teakové dřevo bez obav použijte na venkovní prvky

Mezi další oblíbené tropické dřeviny patří teak. Barvy tohoto dřeva se mohou lišit od hnědé a šedé až po nazelenalou či načervenalou. Teak dobře odolává škůdcům a také plísním. Má vysokou tvrdost, pevnost a trvanlivost a lehce odolává vlivům počasí – nevadí mu voda, slunce, sníh ani mráz. Proto se často používá k výrobě zahradního nábytku či teras, tedy venkovních dřevěných prvků. Nic ale nebrání ani jeho využití v interiéru, ať už v podobě nábytku či podlah.

teak 

Jeden z odstínů teaku

Oblíbené je také palisandrové dřevo. To pochází z různých druhů stromů rodu dalbergie, které najdeme v tropických oblastech po celém světě. Odstíny palisandru se mohou lišit dle místa výskytu stromu, od světle žlutohnědé až po tmavou červenohnědou barvu s fialovými podtóny a případně černým rýhováním. Palisandr neboli rosewood se díky své zajímavé struktuře nejčastěji používá k výrobě nábytku či parket. Jde o odolné a trvanlivé dřevo.

palisandr

Palisandr rovněž působí impozantním dojmem

Výběr druhu dřeva je na vás. To tropické bude vypadat výjimečně

Za nábytek či podlahu z exotických dřevin zaplatíte mnohem více, než kdybyste se rozhodli pro běžné evropské dřeviny. Luxusní vzhled a neporovnatelná trvanlivost a odolnost tropických dřevin je ale jejich nespornou výhodou.