Jak správně vybrat dětský stůl? Poradíme s výběrem

Čeká vás v blízké době zařizování pokoje pro školáka? Poradíme s výběrem stolu

Vhodný psací stůl je základem pokoje každého školáka. Právě u něj bude od nástupu do první třídy trávit čím dál více času. Proto věnujte právě výběru stolu (ale i židle) dostatek času, prohlédněte si v prodejnách různé typy a především nechte svou ratolest, aby si stůl před koupí v klidu vyzkoušela.

Vybírat můžete z mnoha typů psacích stolů. Záleží na vašich preferencích a také prostorových a finančních možnostech. Kromě klasických či rohových stolů se stále větší oblibě těší takzvané rostoucí stoly.

Stůl může růst spolu s dítětem

Zásadním parametrem je výška psacího stolu. Měla by se volit dle výšky dítěte, což je veličina, která se může i během pouhých dvou let výrazně měnit. Proto je vhodné přemýšlet o typu stolu, který se vašemu školákovi bez problémů přizpůsobí – tedy o rostoucím psacím stole.

Výška jeho desky se jednoduše upravuje tak, aby rostla spolu s dítětem. Sehnat se dají stoly s různým rozsahem polohovatelnosti a s odlišnou startovací výškou. I polohovací stůl je tedy potřeba vybírat osobně a hlavně společně s budoucím školákem. Výška se nastavuje buď manuálně, anebo jde o elektricky nastavitelný stůl. Jeho výhodou je, že manipulaci zvládne dítě samo a může si tak bez problémů stůl nastavit i pro práci ve stoje – pokud mu to vyhovuje. Pracovní desku stolu je často možné naklápět podle toho, jak to školákovi vyhovuje.

Stůl bývá v sadě s rostoucí židlí, nebo je možné ji dokoupit samostatně. Rostoucí stůl sám o sobě obsahuje často buď jednu zásuvku, nebo žádnou – je tedy potřeba jej doplnit o pojízdný kontejner s šuplíky.

Správné nastavení stolu je základ. Víte, jak na to?

Co se týče barev a designu, výběr je skutečně široký: od bílé varianty s barevnými prvky přes celobarevné růžové či modré stoly až po vzhled dřeva či kovové prvky. Díky své přizpůsobivosti může stůl školákovi sloužit spoustu let – na to je dobré myslet i při výběru barvy. Školák na druhém stupni už možná neocení zářivě barevný stůl, který se mu líbil v první třídě.

A jak stůl správně nastavit – tedy jak by měl školák správně a zdravě sedět? Chodidla musí spočívat pevně na podlaze (nemohou tedy viset ve vzduchu) a stehna by s lýtky měla svírat úhel 90 stupňů. Stejný úhel by měla svírat paže a předloktí při volném položení rukou na stůl.

Ke klasickému stolu zvolte alespoň polohovací židli

Pokud dítěti nechcete pořizovat rostoucí stůl, ale spíš ten statický, můžete vybírat z širší nabídky materiálů, stylů a rozměrů. Když se ovšem dítěti nepřizpůsobí stůl, měla by možnost nastavení výšky nabízet alespoň židle – aby dítě pohodlně dosáhlo na desku stolu a sedělo správně.

Klasické kancelářské stoly bývají pro děti příliš vysoké. Pravděpodobně tedy dítě nedosáhne z židle nohama na zem, což je potřeba řešit podložením nohou školáka či výběrem židle, která nabízí výškově nastavitelný kruh pro opření chodidel.

Nespěchejte s výběrem a zajímejte se o názor dítěte

Výběru psacího stolu a židle pro dítě věnujte dostatek péče a času. Správné sezení je důležité pro jeho zdraví i soustředění. Nezapomeňte vzít dítě s sebou a brát ohled na jeho preference.