Poznáte dřevokazný hmyz v nábytku? Zjistěte, jak s ním zatočit – 2. díl

Předchozí článek o dřevokazném hmyzu se věnoval červotočům a hrbohlavovi. Tentokrát vás seznámíme s nejnebezpečnějším broukem v našich podmínkách, který si mezi druhy dřeva příliš nevybírá.

Tím nejnebezpečnějším broukem samozřejmě je dřevokaz čárkovaný. Další do party dnes bude tesařík, kterým také začneme.

Tesařík krovový

Tesařík se v našich podmínkách vyskytuje nejčastěji. Nejoblíbenějším domovem tesaříka jsou jehličnany – nejvíce smrk a jedle. Napadá ploty, sloupy, trámy, krovy, podlahy. Listnaté dřeviny tento brouk nenapadá vůbec.

Jak poznat tesaříka

Tesaříka poznáte především díky nepříjemnému vrzavému zvuku, který vydávají larvy při zakusování do dřeva. Stejně jako u červotoče si i tesaříka si všimnete až ve chvíli, kdy si dospělý jedinec prokouše cestu ven. Jejich výletové otvory jsou oválné, až 1 cm dlouhé.


tesarik-krovovy

Chodbičky si prokousává těsně pod povrchem dřeva, takže si můžete všimnou výdutí, které lze prstem promáčknout. Je těžké si jich ale ve dřevě všimnout, protože téměř zničené dřevo může být v blízkosti absolutně netknutého. Tesaříci mají rádi teplejší strany budov a více poškozují vrchní strany trámů.

Jak s ním bojovat

Na boj s tesaříkem doporučujeme využít specialisty. Tesařík je pro dřevo zhouba a není radno se jej zbavovat neodborně. I jeho jde zabít mikrovlnným zářením a teplotami nad 65 °C, tyto vysoké teploty už ale mohou poškodit předměty citlivé na teplo, jako jsou lakované dřevo nebo starožitnosti.

 

Další možností jsou tlakové chemické injektáže, náročná termosanace nebo plynování. Každá z metod má své pozitiva a negativa, se kterými vám nejlépe poradí odborníci.

Dřevokaz čárkovaný

Dřevokaz má v oblibě všechny jehličnaté dřeviny. Jejich příbuzné druhy napadají ale také duby, buky a olše. Ve dřevě se pohybují nejen larvy, ale také přezimující brouci.

Jak poznat dřevokaze

Samička dřevokaza vrtá mateční chodbičky kolmo k ose kmene, larvy zase své chodby vykusují kolmo k té mateční. Na první pohled tedy vidíte pouze drobné dírky, vnitřní struktura dřeva je ale poškozena téměř chirurgicky přesnými chodbami.

Společně s larvami se často vyskytuje také houba, která způsobuje černání chodbiček a celkové modrání dřeva.

Jak s ním bojovat

I pro likvidaci dřevokaze se nejčastěji používá mikrovlnné záření, které by se dalo připodobnit záření z mikrovlnné trouby. Bohužel ale nezabraňuje jejich návratu, takže nezapomeňte po proceduře ošetřit dřevo impregnací.

drevokaz-carkovany

Dřevokazní brouci dokáží udělat na vašem dřevu značné škody. Proto vždy nábytek pravidelně kontrolujte a pokud naleznete malé otvory či vyboulená místa, na nic nečekejte a zjistěte, zda nemáte ve dřevě škůdce.

První díl našeho seriálu o dřevokazném hmyzu naleznete na tomto odkazu: Dřevokazný hmyz