Co se zahradním nábytkem přes zimu?

Každého zahrádkáře čeká na začátku podzimu důležitý úkol. A to je zazimování zahrady. Týká se to však nejen náchylných rostlin, ale také zahradního nábytku, který může být stejně choulostivý. Investovali jsme do něj většinou značné peníze, proto by bylo nasnadě, aby nám vydržel pokud možno co nejdéle.

Ideální čas k zazimování je zhruba v říjnu či v listopadu, kdy se již objevují první chladné noci. V té době již na zahradě netrávíme tolik času, nábytku navíc nesvědčí ani přibývající podzimní přeháňky. Záleží ale, v jakých končinách bydlíme. Příprava na zimu v horských či v podhorských oblastech přichází o něco dříve nežli v nížinách.

Co se týče délky přípravy, ponechme si ideálně celý víkend. Většinou se zazimovává společně se zahradními sestavami i celá zahrada a tak je práce poměrně dost. Pokud chceme být pečliví, nemůžeme vše zvládnout z hodiny na hodinu.

78423

V optimální situaci se nábytek uklidí do vnitřních prostor, například do kůlny, kde bude chráněný před počasím - mrazem, deštěm i sněhem. Potom nemusí být péče tolik důkladná. Jestli se však rozhodneme ponechat naše věci venku, pořádná údržba nás nemine.

V každém případě je nutné ze všeho nejdříve náš zahradní set dostatečně umýt a odstranit všechny nečistoty nanesené během sezóny. K tomu většinou postačí hadřík s mýdlovou vodou nebo konkrétní přípravky, které nám doporučí přímo prodejce. Po oschnutí může u některého nábytku dojít k uložení, u jiného je však potřeba provést další procedury.

Platí to zejména pro dřevo. Tento typ souprav je velice oblíbený, aby si však zachoval svoji atraktivní podobu, měli bychom mu věnovat skutečně největší péči. Běžný materiál z plastu v zásadě postačí umýt. Kovový nábytek s ochrannou vrstvou proti korozi můžeme ponechat klidně venku, pokud bude na krytém místě. Avšak dřevo je mnohem náchylnější k poškození, proto bychom ho měli naimpregnovat lazurou, napouštědlem, lakem či barvou.

A to ideálně již během sezóny – alespoň jednou. Pokud se jedná o luxusní zahradní nábytek z exotických stromů, je vhodné ho naolejovat zhruba dvakrát. Díky tomu si zachová původní vzhled a také se prodlouží jeho životnost. Upřímně, dřevo je optimální přes zimu schovat někam dovnitř. Když to ale není možné, naimpregnujme ho, aby se do něj nedostala vlhkost. Dále ho přikryjme pomocí umělohmotných plachet či jiných krycích materiálů. Ať už se jedná o zahradní stolek, židle či lavičku, je vhodné věci pořádně zabalit do ochranné látky, aby dřevo nepřišlo do styku s deštěm, sněhem nebo ledem. Polstrování na zahradní nábytek samozřejmě předtím odejmeme a uklidíme pod střechu.

Speciální péči musíme věnovat větším kusům, jako jsou například zahradní houpačky. Pokud je houpačka z plastu, stačí ji schovat dovnitř. Ovšem v případě dřeva platí podobný postup, jako u jiného dřevěného nábytku. Vzhledem k tomu, že budeme obtížně zabalovat celou houpačku do ochranné látky, je nejlepší jí uklidit pod střechu, například do kůlny. Jestli to totiž neuděláme, riskujeme tím, že nám příliš dlouho nevydrží.