Vhodný výběr stolů či stolků oživí domácnost

U stolu sedíme celé hodiny. Trávíme tam pravděpodobně největší část dne, proto se vyplatí investovat do jejich výběru. I díky tomu bude naše stolování s rodinou či blízkými příjemnější, odpolední posezení komfortnější a čtení knihy uvolněnější.

Pro tyto účely můžeme vybrat různé druhy stolů i stolků rozličných druhů, velikostí nebo účelů. Některé jsou jako stvořené ke stolování, jiné k odložení kávy s novinami, další se zase využívají k hygienickým účelům či k práci. Pokud si chceme správně vybrat a zvelebit domácnost podle našeho vkusu, musíme sledovat nejen rozměry nebo kvalitu. Důležitý je také vzhled, barvy, ale i použitý materiál. Moderní stolek krásně oživí celý interiér, pokud ho ale umístíme do staršího bytu, může vypadat nepatřičně. Stejné je to obráceně.

 

Začněme od jídelního stolu. Správně zvolený stůl by neměl zabírat zbytečné místo a tím komplikovat volné procházení. Velikost se odvíjí i od počtu osob - ideální je počítat s místem navíc pro potenciální návštěvy, případně mít připravené židle navíc. Pro dvě osoby v bytě se hodí čtvercový stůl, pro celou rodinu se pak doporučuje oválný, kulatý či obdélníkový tvar, kdy rodiče sedí v čele na obou stranách.

 

Další volba padá na to, co vybrat do obývacího pokoje poblíž pohovek – obecně se doporučuje konferenční stolek. Tedy konferenční se mu říká trochu vzletně, správný název je odkládací stolek. Slouží totiž jako vhodné místo k položení šálku kávy, novin nebo rozečtené knihy. Tomuto účelu by pak měl odpovídat celkový vzhled. Výška desky má být přibližně na úrovni kolen přísedících. Tvar potom volíme tak, abychom měli dost místa na odkládání, stejně jako variantu, která co nejvíce ladí se sedacím nábytkem.

64651-16

V obýváku ještě zůstaneme, není totiž na škodu zamyslet se na vhodným výběrem TV stolku. Televize bývá vždy umístěná pohodlně na úrovni očí. Ideálně by tak měla být na stolku, kam můžeme vměstnat DVD přehrávač, rádio či sbírku našich filmů. Jeho vzhled vybírejme podle celkového interiéru – skleněný stolek působí elegantně a vzdušně, na druhou stranu jsou s ním spojené vyšší nároky na údržbu. Naproti tomu dřevěná verze zaručí dlouhou životnost i snadnou údržbu. Uzavřené šuplíky navíc chrání vaše věci před prachem.

 

Nyní se přesuňme do tvůrčí, nebo chcete-li, pracovní oblasti – na takovou činnost potřebujeme alespoň základní vybavení. V každé domácnosti by tudíž měl být alespoň jeden psací stůl. Pokud něm máme počítač, doporučuje se minimální šířka 75 cm pro dostatek místa. Pokud nás nelimituje prostor pokoje, obecně platí, že čím je stůl větší, tím lépe. Nesmíme zapomenout ani na výšku stolu. Sedíme u něj celé hodiny a poloha vsedě není úplně ideální pro lidské tělo, natož, když se ještě hrbíme. Správně by naše ruce měly být položené na pracovní desce a svírat s ní úhel 90 stupňů.

Při svých úvahách nezapomeňme ani na ložnici. Pevné místo v ní mají noční stolky, které jsou sice malým, ale zato nepostradatelným kusem domácnosti. Vždyť kam bychom odložili budík, sklenici vody nebo rozečtenou knihu? Nemluvě o lampičce na čtení? Bez nočního stolku se zkrátka žádná ložnice neobejde. Měl by být vysoký přibližně jako vaše postel, případně o něco málo nižší s důležitými zásuvkami a poličkami. Nábytek by také neměl mít ostré hrany, které mohou poškodit lůžkoviny, nebo způsobit zbytečný úraz.

V neposlední řadě patří do ložnice toaletní stolky. Při výběru tohoto doplňku mějte na paměti tři věci: design, který by měl dobře zapadnout do interiéru, dostatečné množství úložných prostorů, kam lze bezpečně uložit kosmetiku a také dostatečně velké i kvalitní zrcadlo. Díky němu bude nádherně nalíčená žena ukazovat svojí krásu všude okolo.