Správná péče o nábytek z masivu

Dřevěný nábytek z masivu je ozdobou celého bytu a vydrží po celé generace. Tedy pokud o něj dobře pečujete. Správně ho čistíte, pravidelně impregnujete nebo dbáte na jeho dobré umístění ve vašem bytě. Protože i když máte doma stálou teplotu, některá místa dřevu dlouhodobě škodí

Masivní nábytek potřebuje určitou vlhkost vzduchu. Ideální je rozmezí 40 – 60 % s teplotou přibližně 20°C. Při větší vlhkosti má tendenci do sebe nasávat vodu a v suchém prostředí se naopak smršťuje. Masiv by také neměl být v přímém styku s vodou nebo s teplem. Dávejte si proto pozor na pokládání mokrých, vlhkých, ale i horkých předmětů, které mohou zanechávat stopy ve dřevě, kde se obtížně odstraňují.

Pokud máte v bytě například skříně z masivu, umístěte je dostatečně daleko od zdroje tepla, jako je topení či krb. Není ani příliš dobré, když máte nábytek na jižní straně přímo u okna. Sluneční záření po většinu dne narušuje strukturu dřeva.

136287-8

Co se týká péče, k běžnému úklidu vám zcela postačí obyčejný měkký hadřík. Musí však zůstat suchý, maximálně mírně vlhký. Můžete ale použít i přípravek určený na dřevěné povrchy, který má antistatické vlastnosti. Dobře se uplatní také vysavač, který se rychle postará o přebytečný prach.

Jestli chcete, aby vám masiv dlouho vydržel, pravidelně ho impregnujte. Naolejovaný nebo navoskovaný povrch hůře nasává vlhkost a je odolnější. Také lépe vypadá. Představte si například psací stůl z masivu, který se nádherně leskne, jednotlivé letokruhy vynikají na povrchu, a když se stolu dotknete, máte pocit, jako byste cítili staletý vzrostlý strom v mohutném lese. V takovém prostředí se přece dobře pracuje.

Může se stát, že dřevo omylem polijete. Pokud k tomu dojde, ihned utřete povrch suchým hadříkem, aby se tekutina nestihla dostat do pórů. Během používání se také objevují na dřevěném nábytku různé škrábance. Když je chcete zamaskovat, použijte k tomu jeden babský trik. Potřete škrábanec dužinou ořechu - buď vlašského, pekanového nebo para. Olej, který se tam nachází, zařídí zbytek.

Myslete i na to, že drobné rýhy od nehtů nemusí být jen na stole, kde je vše vidět. Jsou třeba na polici z masivu, kterou otevíráme každý den. Když je i toto dřevo krásně udržované, rozzáří vám celou místnost.

Zkrátka pokud o kvalitní nábytek dobře pečujete, odmění se vám svou krásou a slušnou životností – třeba manželská postel z masivu bude sloužit nejen vám, ale i vašim dětem.