Vybíráte světlo do ložnice? Pomocí těchto tipů zvolíte to nejvhodnější

Ložnice dnes už neslouží pouze na spánek. Často v ní bývá i šatník a někdy také pracovní stůl. Proto výběr vhodného osvětlení do této místnosti představuje opravdovou výzvu.

Mělo by ale splňovat jednu podmínku: musí svítit příjemně a zároveň nerušit.

Lampička u postele v ložnici

Je LED osvětlení do ložnice vhodnou volnou?

Při vyhledávání informací o tom, jaké světlo je vhodné do ložnice, pravděpodobně narazíte na doporučení nevybírat LED žárovky. Jako důvod se uvádí, že svítí takzvaným modrým světlem, které povzbuzuje aktivitu. Pravdou však je, že ne každá LED žárovka toto světlo obsahuje. Dbejte proto na to, aby vámi vybraný LED zdroj svítil takzvanou teplou bílou barvou.

Proč zvolit LED žárovky

LED osvětlení má spoustu skvělých výhod. Jsou to především tyhle:

  • V porovnání s běžnými žárovkami spotřebují až o 85 % méně energie, což je nejen ekologické, ale při neustále stoupajících cenách za elektřinu představuje tato volba také výraznou finanční úsporu.
  • Mají až 20× delší životnost než obyčejné žárovky.
  • Svítí naplno hned poté, co zmáčknete vypínač, a nepraskají.
  • Dokážou vytvořit útulnou atmosféru, díky které se budete v ložnici cítit příjemně.

Jak vybrat hlavní světlo na strop

Aby bylo osvětlení ložnice nejen stylové, ale i praktické, musíte v ní mít vícero různých zdrojů světla. Prvním z nich je takzvané hlavní světlo, které se v ložnici využívá nejčastěji, protože je potřebné při většině běžných činností, jako jsou například uklízení či stlaní postele. Během zimy, kdy jsou dny krátké, jej budete využívat ještě častěji než obvykle. Proto by toto světlo mělo rovnoměrně osvětlit celou místnost.

Pokud máte v ložnici nízký strop, zvolte ploché svítidlo. Vhodný je i lustr se stínítkem. Do místnosti s vysokým stropem se zas skvěle hodí závěsné svítidlo.

Lampičky u postele

Důležitým zdrojem světla jsou i lampičky na nočním stolku, které ocení zejména vášniví čtenáři. Patříte mezi ně? Vybírejte z modelů, které se dají polohovat. Díky tomu, že si je můžete nastavit podle potřeby, nebudete při večerním čtení rušit partnera. I když jsou do ložnice doporučovány žárovky svítící teplým bílým světlem, bude se vám líp číst při bílé barvě světla.

V případě, že patříte k lidem, kteří upřednostní televizi nebo okamžitý spánek, vám bude stačit lampa bez možnosti polohování. Aby vás lampička příliš neoslňovala, mělo by být její součástí i stínidlo.

Bodová světla a stylové stojací lampy

Součástí zařízení ložnice bývá obvykle i šatní skříň a toaletní stolek. Na jejich osvětlení jsou vhodná buď bodová světla nebo stylové stojací lampy, které do místnosti vnesou nádech elegance. K dostání jsou i skříně se zabudovaným osvětlením.

Procházíte se v noci často po bytě a nechcete rozsvěcením světel budit partnera? Pořiďte si LED pásky, jejichž tlumené světlo vám usnadní orientaci v prostoru. Kromě toho dokáže také vytvořit ideální prostředí pro relaxaci i navodit intimní atmosféru.

Aby ložnice působila útulně a vkusně, snažte se, aby byly jednotlivá svítidla sladěná do jednotného stylu.