Vybíráte rozkládací pohovku? Zjistěte, jaký typ vám bude vyhovovat nejvíc

Rozkládací pohovky vynikají především svou praktičností. Protože mohou posloužit i jako postel, jsou ideální volbou hlavně do malého bytu.

Oceníte je ale i v případě, že potřebujete místo, na kterém by mohli občas přespat přátelé nebo rodina.

rozkládací šedá pohovka

Čeho si všímat při výběru

Jednou z věcí, o které byste se při výběru nové rozkládací pohovky měli zajímat, je velikost. Nevolte ale nejskladnější variantu. Myslete především na to, že pohovka má poskytnout dostatečný komfort jak při sezení, tak při spaní.

Pro kvalitu spánku je klíčové, abyste v posteli měli dostatek prostoru. Proto se soustřeďte na velikost pohovky v rozložené poloze. Její délka by měla být alespoň dva metry. Pokud má na pohovce spát jeden člověk, měla by mít šířku 90 cm, pro dva lidi pak ideálně 180 cm. Rozhodně ale nepořizujte pohovku, která je v rozloženém stavu užší než 80 cm.

Dalším kritériem výběru je i to, jak často budete pohovku rozkládat. Plánujete možnost rozložení využívat jen občas? Soustřeďte se na to, aby byla dostatečně pohodlná složená pohovka. Jestli hledáte plnohodnotnou alternativu postele, investujte do kvality a pořiďte si pohovku s rozkládacím mechanismem, který je navržený pro každodenní používání a je odolný vůči zátěži.

Dělení pohovek podle typu rozložení

Na trhu najdete pohovky s různými mechanismy rozkládání. Mezi nejoblíbenější patří pohovky s vysouvací zásuvkou, do které po vysunutí vložíte chybějící část. Ta je však často tvořená opěrným dílem při sezení, který po rozložení můžete postrádat.

Dalším způsobem rozkládání je takzvaný ClickClack mechanismus, který vyniká svou jednoduchostí. Stačí jen sklopit opěrnou část a z gauče se okamžitě stane postel. Pohovka s tímto typem rozkládání ale není vhodná na každodenní spaní, protože nedisponuje kvalitní matrací. K pohodlí nepřispívá ani prostor vznikající mezi dvěma díly.

Pro každodenní používání se nehodí ani systém se dvěma matracemi, protože jeho rozkládání je náročné. Po vytažení úložného prostoru vznikne volné místo, na které se položí dvě matrace. Ty obvykle bývají uložené v sedací nebo opěrné části.

Pokud plánujete využívat pohovku na spaní každý den, pořiďte si typ s celistvou matrací. Ukrytou matraci vytáhnete jedním pohybem a následně gauč složíte. Nevýhodou tohoto typu je vyšší pořizovací cena.

Zkuste rozkládání pohovky hned při nákupu

Některé pohovky se rozkládají snadno, u dalších je to komplikovanější. V žádném případě by tento proces neměl trvat dlouho a měli byste jej bez problémů zvládnout. Když si rozkládání pohovky vyzkoušíte hned při nákupu, předejdete případným budoucím nepříjemnostem. Poté, co pohovku rozložíte, prozkoumejte kvalitu potahu a polstrování. Hlavní ale je, aby byla pohovka dostatečně pohodlná v rozloženém i ve složeném stavu.