Jarní úklid bytu - na co se zaměřit?

Jaro vždy přináší vítané oživení. Rozkvetlé stromy, prosluněná odpoledne i příjemnější náladu. Bohužel, sluneční paprsky také ukáží na nastřádané nedostatky, upozorní na šmouhy a usazený prach na oknech, zašedlé prádlo i pyl. Zvlášť, pokud doma máte nábytek z masivního dřeva: na něm jdou tyto nedostatky nejvíce vidět.

Spolehněte se na babičky

Předchozí generace neměly k dispozici moderní čisticí prostředky, a přesto si dokázaly poradit i s odolnými skvrnami. Jasně: tehdejší vybavení obývacích pokojů bylo trochu jiné a třeba takové kanceláře, jak je známe dnes, prakticky neexistovaly, ale i tak to nic nemění na tom, že bychom si mohli vzít od našich předků příklad. A naši předci měli skvělé pomocníky v běžných kuchyňských zásobách.

Ocet skvěle rozpouští stopy vodního kamene, přidaný do prádla funguje jako osvěžovač a dokáže prádlo i příjemně změkčit. Pokud se chcete vyhnout chemii, běžný ocet poslouží i jako přírodní dezinfekce. Čpělý zápach rychle vyprchá a přítomná kyselina dokonale vyčistí stopy po ovocných i zeleninových šťávách.

Další z běžně dostupných prostředků je soda: i ta skvěle čistí, můžete jí použít jako levný a mimořádně účinný prášek pro čištění dřezu, vany a vodovodních baterií. Je super účinným odstraňovačem skvrn na prádle, rovněž změkčuje vodu. Kombinace octu a sody vytvoří v pračce dokonalou očistnou pěnu, pomůže prádlu i funkčním částem spotřebiče.

Moderní technologie

Při velkém jarním úklidu se nemusíte striktně držet jen starých postupů. Využít můžete i přípravky nové generace, které efektivně kombinují přírodní složky s nano technologiemi. Speciální prostředky dokáží zároveň odstranit odolnou nečistotu a ošetřit povrch jemným filmem. Ochranná vrstva odpuzuje prach, brání opětovnému usazení nečistot. Při čištění obkladů, zrcadel nebo kohoutků také pomáhá prodloužit efekt lesku a brání usazení vodního kamene.

Šikovným pomocníkem je také parní čistič. Silou horké páry dokáže odstranit i extrémně odolné nečistoty a vás uchrání nepříjemného pachu i vedlejších účinků chemických složek.

Uklizený byt není podmínkou

Jednoduchý návod jak perfektně uklidit byt a udržet jej v dokonalém stavu bohužel neexistuje. Pokud domácnost sdílíte s dětmi nebo domácími mazlíčky, pak je meta trvale uklizeného bytu téměř nedosažitelná.

Pomocí je rozdělení domácích prací mezi ostatní. Děti nemusí zvládnout své povinnosti dokonale, ale zapojí se a vám v dlouhém seznamu prací uleví. I ze svého přídělu si rozdělte jednotlivé činnosti - utírání prachu, luxování, úklid koupelny nemusíte řešit zároveň. Využijte efektivně krátké prostoje k rychlému poklizení. Na úklid si nemusíte vyhradit celou sobotu, raději ji věnujte společné zábavě nebo odpočinku. Důležitější než dezinfekčně čistá domácnost je spokojená rodina a příjemná atmosféra.