Jak vybrat knihovnu

Přes rostoucí oblibu pokročilých technologií si knihy stále drží své pevné místo v denním životě. Romány, napínavé detektivky nebo komiksy zpříjemňují volný čas, odborná literatura pomáhá rozšířit profesní znalosti. Knihy si zaslouží důstojné místo v každém interiéru, výběru knihovny ale nemůže vyhovět kterýkoli regálový systém. Zvážit musíte nejen vzhled, který vhodně doplní prostor, ale také dostatečnou nosnost polic, přehlednost a údržbu. Jako u ostatního nábytku musíte také mírně předvídat změny ve vašich potřebách v delším časovém výhledu.

Přehledná a stylová

U knihovny se předpokládá přehledné a bezpečné uložení knih. Myslete na vhodnou šířku polic. Zvažte dobře velikost plochy, který nábytku můžete věnovat. Knihovny s úzkými policemi představí knihy v jedné řadě. Přehledný systém usnadní vyhledávání, nicméně si vyžádá větší prostor.  Knihovnu můžete vést do relativně velké plochy a využít ji i jako zajímavý desénový prvek. Malé byty můžou jednoduše ušetřit místo, hluboké skříňky nabídnou širší polici pro uspořádání knih ve dvou paralelních řadách.

Dostatečný prostor

Předběhněte čas o pár let dopředu a zkuste si představit, jak se vaše současné potřeby promění. Nejrychleji se mění vybavení v dětském pokoji s tím, jak se z maličkých stávají školáci. U velkých nábytkových kompletů v obývacím pokoji platí obdobný posun. Bude vám vyhovovat malá knihovna i za pět let? Budete používat nábytek výlučně pro uložení knih nebo využijete prostor i pro další účely, třeba pro instalaci TV, multimediální stanice či sbírku CD? Vždy platí: víc úložných a odkládacích ploch je lepší volbou než pozdější náhradní řešení a doplňování.

Myslete na úklid

Důležitým bodem při výběru nábytku je také údržba. Otevřené police s vyrovnanými řadami knih působí stylově. Nicméně běžné utírání prachu vás bude stát dost času. Prosklená nebo plná dvířka vám usnadní běžný úklid a také uchrání hřbety knih před vyblednutím. Pevná dvířka navíc dovolí snadno nenápadně zahladit nepořádek. Volbou barvy i typem materiálu uzavřených skříněk můžete i zajímavě oživit interiér. Světlé barvy opticky zvětší a rozzáří i malé obývací pokoje, kontrast s tmavými odstíny dodá živost a originalitu.