Jaké materiály si vybrat do kuchyně, aby byla krásná i praktická?

Místnost, kde vznikají úžasné večeře i lahodné obědy: to je kuchyň. Každý den v ní trávíte alespoň trochu času, a proto by měla být zařízená účelově a zároveň tak, aby se vám líbila.

Zařídit si kuchyň tak, aby v ní bylo vaření potěšením, a zároveň jste pak nemuseli dvojnásobně dlouhou dobu uklízet, bývá někdy oříšek. Zabrat dostává v kuchyni nejen pracovní deska, ale i dvířka skříněk. Proto byste pro ně měli vybírat materiály, jež se snadno udržují a jsou odolné vůči mechanickému i chemickému poškození.

Výběr nábytkových materiálů do kuchyně

Kuchyňské prvky z lamina

Oboustranně laminovaná dřevotřísková deska, zkráceně lamino, je snad nejčastěji používaným materiálem k výrobě kuchyňských sestav. Oblíbené je pro svou cenovou dostupnost i pro širokou škálu barevných kombinací a dekorů, ve které je dostupné. Můžete tak mít kuchyň ve vzhledu dřeva, kamene nebo betonu, a to za podstatně nižší cenu.

Lamino se rovněž snadno čistí: stačit vám bude vlažná voda, houbička a případně trocha saponátu. Daní za nižší cenu je fakt, že se při mechanickém poškození nedá lamino nijak opravit: poškozenou část musíte celou vyměnit. Aby vám kuchyň z lamina vydržela co nejdéle v dobrém stavu, stačí trocha opatrnosti při jejím používání – tedy nestavět horké hrnce přímo na desku a při krájení vždy používat prkénko.

Dřevěné skříňky a desky

Příznivci rustikálního stylu dají patrně přednost kuchyňským sestavám ze dřeva, které sice vypadá vždycky dobře, ale vyžaduje poněkud náročnější, a hlavně pravidelnou péči. Dřevěné kuchyňské prvky mohou být z masivu nebo kvůli odlehčení z dýhy, tedy z tenké vrstvy masivního dřeva, nalepené na jádru z dřevotřísky.

Největší výhodou dřeva je samozřejmě jeho vzhled i atmosféra, kterou ze sebe do okolí vyzařuje. Zvýšenou péči bude vyžadovat dřevěná kuchyňská linka, kterou je potřeba zhruba 4× za rok ošetřovat speciálním olejem. Ten zabrání vsakování vody a ochrání desku i před mechanickým poškozením.

Vybavení kuchyně z přírodního kamene

Přírodní kámen, jako je třeba travertin nebo mramor, se používá především na pracovní desky. Vypadá luxusně, téměř ho nelze mechanicky poškodit a každý kus je navíc originál. Nevýhodou je v případě přírodního kamene poněkud vyšší cena a také specifické nároky na údržbu.

Ostatní materiály do kuchyně

Pokud chcete jít se současnými trendy, pak zvolte kuchyňské skříňky s dvířky vyrobenými ze skla. Ať už matné nebo čiré, sklo v kuchyni je nyní na žebříčku popularity vysoko. Ideálně jej doplňte kovovými detaily, jako jsou úchytky na dvířka nebo soklíky.

Jak sami vidíte, možností je celá řada. Vyberte z nich tu, která bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám i rozpočtu a můžete směle vykročit vstříc nové kuchyni.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení