Jaké materiály si vybrat do kuchyně, aby byla krásná i praktická?

Místnost, kde vznikají úžasné večeře i lahodné obědy: to je kuchyň. Každý den v ní trávíte alespoň trochu času, a proto by měla být zařízená účelově a zároveň tak, aby se vám líbila.

Zařídit si kuchyň tak, aby v ní bylo vaření potěšením, a zároveň jste pak nemuseli dvojnásobně dlouhou dobu uklízet, bývá někdy oříšek. Zabrat dostává v kuchyni nejen pracovní deska, ale i dvířka skříněk. Proto byste pro ně měli vybírat materiály, jež se snadno udržují a jsou odolné vůči mechanickému i chemickému poškození.

Výběr nábytkových materiálů do kuchyně

Kuchyňské prvky z lamina

Oboustranně laminovaná dřevotřísková deska, zkráceně lamino, je snad nejčastěji používaným materiálem k výrobě kuchyňských sestav. Oblíbené je pro svou cenovou dostupnost i pro širokou škálu barevných kombinací a dekorů, ve které je dostupné. Můžete tak mít kuchyň ve vzhledu dřeva, kamene nebo betonu, a to za podstatně nižší cenu.

Lamino se rovněž snadno čistí: stačit vám bude vlažná voda, houbička a případně trocha saponátu. Daní za nižší cenu je fakt, že se při mechanickém poškození nedá lamino nijak opravit: poškozenou část musíte celou vyměnit. Aby vám kuchyň z lamina vydržela co nejdéle v dobrém stavu, stačí trocha opatrnosti při jejím používání – tedy nestavět horké hrnce přímo na desku a při krájení vždy používat prkénko.

Dřevěné skříňky a desky

Příznivci rustikálního stylu dají patrně přednost kuchyňským sestavám ze dřeva, které sice vypadá vždycky dobře, ale vyžaduje poněkud náročnější, a hlavně pravidelnou péči. Dřevěné kuchyňské prvky mohou být z masivu nebo kvůli odlehčení z dýhy, tedy z tenké vrstvy masivního dřeva, nalepené na jádru z dřevotřísky.

Největší výhodou dřeva je samozřejmě jeho vzhled i atmosféra, kterou ze sebe do okolí vyzařuje. Zvýšenou péči bude vyžadovat dřevěná kuchyňská linka, kterou je potřeba zhruba 4× za rok ošetřovat speciálním olejem. Ten zabrání vsakování vody a ochrání desku i před mechanickým poškozením.

Vybavení kuchyně z přírodního kamene

Přírodní kámen, jako je třeba travertin nebo mramor, se používá především na pracovní desky. Vypadá luxusně, téměř ho nelze mechanicky poškodit a každý kus je navíc originál. Nevýhodou je v případě přírodního kamene poněkud vyšší cena a také specifické nároky na údržbu.

Ostatní materiály do kuchyně

Pokud chcete jít se současnými trendy, pak zvolte kuchyňské skříňky s dvířky vyrobenými ze skla. Ať už matné nebo čiré, sklo v kuchyni je nyní na žebříčku popularity vysoko. Ideálně jej doplňte kovovými detaily, jako jsou úchytky na dvířka nebo soklíky.

Jak sami vidíte, možností je celá řada. Vyberte z nich tu, která bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám i rozpočtu a můžete směle vykročit vstříc nové kuchyni.