Jak vyčistit zrcadlo? Několik tipů, které na šmouhy skutečně fungují

Dává vám zabrat odstranit všechny šmouhy na zrcadle? Víte, že zrcadlo nemáte čistit prostředky na mytí oken? Jaké jsou rady pro čištění zrcadel a které nejlépe fungují? Vyčistěte své zrcadlo doma bez námahy a jednoduše. Pomůže vám utěrka z mikrovlákna a směs octa a vody.

Jak vyčistit zrcadlo

To, že na zrcadle v koupelně máte pravděpodobně cákance zubní pasty a šmouhy, které vznikly při otírání zrcadla ručníkem po vaší horké koupeli, je naprosto běžná věc. Stejně jako to, že zrcadlo v předsíni je plné otisků rukou od dětí a usazeného prachu. Rad, jak vyčistit zrcadlo, na internetu najdete mnoho. Co ale skutečně funguje, abyste čištěním zrcadel a leštěním šmouh neplýtvali svým časem a netrénovali u toho nervy?

Čím zrcadlo určitě nečistit

Tradiční a známou radou, jak vyčistit zrcadlo, jsou noviny. To možná platilo dříve, ale dnešní tisk zanechává na zrcadle inkoust a tím tedy i silné šmouhy. Pokud uplatníte doporučení čistit zrcadlo pomocí papírových utěrek, zůstanou na něm žmolky. Vyhněte se i froté utěrce, protože svou strukturou roznáší špínu. Na zrcadlo nepoužívejte ani přípravky na čištění oken a skel. Nejen, že obsahují větší množství mýdla, které způsobuje nežádoucí šmouhy, ale v jejich důsledku by se mohly na zrcadle objevit černé neodstranitelné skvrny.

Čím zrcadlo čistit?

Účinný přípravek je směs octa a vody, kterou si jednoduše vytvoříte z domácích zdrojů. Ocet odstraní nečistoty i vyleští zrcadlo. Do rozprašovače, který pojme 0,5 litru vody, postačí 1 lžíce octa.

Pohodlně vám taktéž pomohou vyčistit zrcadlo přípravky z drogérie, které jsou přímo určené na čištění zrcadel. Některé z nich jsou vyrobeny právě na bázi octa.

Silné nečistoty setřete vatovým tamponem. Na celou plochu zrcadla pak vezměte čistou utěrku z mikrovlákna.

Pokud je vaše zrcadlo součástí skříňky, skříně nebo rámu, v rozích a přechodových místech se bude hromadit prach a další nečistota. Na tato místa použijte starý zubní kartáček.

Postup, jak správně zrcadlo čistit

  • Ze zrcadla je potřeba nejprve odstranit silné nánosy nečistot. To je první krok k tomu, abyste zabránili tvorbě šmouh. Prohlédněte si proto zrcadlo a zjistěte, kde všude jsou silné usazeniny.  Naneste kapku silnějšího roztoku octa na vatový tampon a setřete je.
  • Připravte si utěrku z mikrovlákna. Složte ji dvakrát na půl. Vznikne vám tak několik čistých ploch. Až se jedna zašpiní, jednoduše textilii přeložte a použijte čistou část. Když si nebudete roznášet stírané nečistoty, zrcadlo vyčistíte rychleji.
  • Zamlžte celý povrch zrcadla čisticím prostředkem z drogérie nebo doma vyrobeným roztokem octa. Zrcadlo nepřemáčejte. Vlivem přemokření mohou na zrcadle vznikat černé skvrny, které není možné odstranit.
  • Otírat zrcadlo pomocí mikrovlákna začněte v levém horním rohu. Postupujete klikatými tahy ve tvaru písmene „Z“ postupně doprava a propracujte až do dolního pravého rohu. Tato technika je dalším krokem, jak se vyhnout se nežádoucím šmouhám.
  • Podívejte se na celé zrcadlo z různých úhlů a dočistěte.

Tip!
Zrcadla nemají ráda přílišnou vlhkost. Koupelnové zrcadlo vám vydrží déle, pokud ho důkladně osušíte po každém zapaření.

Užijte si krásu a lesk zrcadel ve vašem bytě. Dodávají mu světlo a opticky zvětšují prostor.