Jak vybrat vhodný stůl do vašeho domova?

Stůl či stolek, ať už do obýváku, do jídelny, nebo třeba do ložnice, bývá skvostným doplňkem interiéru vašeho bytu. Je tedy dobré si pořádně promyslet, jaký design, materiál a rozměr zvolit. V případě vhodného výběru tak stolek dokonale zapadne do interiéru vašeho domova.

Začněme v jídelně. Jídelní stůl je velmi využívaný nábytek v domácnosti - právě u něj se scházíme se svými nejbližšími a dělíme se o příjemné chvíle pohody. Zda se cítíme opravdu příjemně, záleží mimo jiné i na patřičném výběru stolu. Tento skvost bychom ale měli vybírat podle vzhledu celého domova. Do moderního vzdušného bytu se hodí sklo jako elegantní nadčasový doplněk, který se výborně kombinuje s kamenem nebo kovem. Ve starším bytě by však působil nepatřičně, tam více zapadne dřevěný masivní stůl se svojí tradicí i vůní.

Na velikosti obydlí záleží i při zvolení samotného tvaru stolu. Nejoblíbenější je obdélník, je prostorově nejméně náročný a kratší stranou se dá přistavit ke zdi. Naopak ve velkém bytě lze vyzkoušet kulatý jídelní stůl. Vytváří originální dojem, dodává navíc pocit spiklenecké intimnosti. Není náhoda, že právě u něj zasedali rytíři krále Artuše.

Druhým nejpoužívanějším doplňkem interiéru je konferenční stolek. Nejčastěji se nachází v obývacím pokoji. Jeho výhoda spočívá především v praktičnosti, možnosti odložení sklenice, hrnku či časopisu. Je přímo ideální na úschovu drobných věcí v domácnosti – tu se odloží televizní program, o kus dál stojí konvice s čajem. Opět ale záleží na našich každodenních návycích. Pokud chceme mít tyto drobnosti neustále po ruce, kupme si větší stolek i s šuplíky. Nabízí více místa a konferenční stolek vypadá neustále uklizený. V případě menšího bytu můžeme uvažovat o menším doplňku do domácnosti. Pokud máte děti nebo je plánujete, vyhněme se ostrým hranám.

Neméně důležitým pomocníkem je psací stůl – základ každé pracovny. Zde je úplně nejpodstatnější zvolit vhodný tvar, abychom měli dostatek místa pro nohy – můžeme se tak plně soustředit na naši práci. Nejlepší je vyzkoušet si model přímo v prodejně – přisunout si židli, posedět si na pár minut. Zajistíte si tak pohodlný pocit během dne a zdravé tělo bez bolestí kloubů či zad.

Na výběr je nejčastěji jako obdélník nebo jako rohový psací stůl využívající zbylý prostor v místnosti. Pro pocit útulnosti doporučujeme psací stůl z masivu – silná pracovní deska společně s robustními nohami garantuje vysokou odolnost.

143820-2

Když se přesuneme do ložnice, vzpomeneme si na noční stolek. Při dolaďování celé domácnosti je to vysloveně třešnička na dortu. Plní významný estetický účel – nezapomeňme, že je to jedna z prvních věcí, kterou vidíme hned po probuzení. Měla by v nás tedy vzbuzovat příjemné pocity. Model doporučujeme vybírat až po koupi postele, nábytek by se totiž měl vzájemně doplňovat. Zmíněný sortiment má mít ideálně stejnou výšku a barvu. Noční stolek je praktický jak pro ukládání knih i časopisů, tak ke správnému umístění lampičky.

Do ložnice se může hodit i toaletní stolek se zrcadlem – ocení ho zejména ženy. Ty mají možnost se ihned po probuzení a v náležitém soukromí upravit. Při líčení je jim ideálním pomocníkem zrcadlo. Řasenku, šperky či stíny si pak dáma uschová do zásuvky. Paní domu má zde na svoje potřeby dostatek klidu – nemusí se v hektickém ránu přetahovat s ostatními členy rodiny o koupelnu. Bude si připadat jako královna, jistě potom dodá pocit výjimečnosti také svému partnerovi či dětem.

Pro pocit úplného komfortu se do domácnosti umístí TV stolek. V něm může být uschován TV program, ovladače nebo technické hračičky. Díky skladným poličkám a šuplíkům se vše uklidí na jednom místě, nic nás tak neruší ve sledování filmů či hraní her.