Vybíráte nábytek pro vaše miminko? Poradíme, co a jak nejlépe vybrat!

Období před narozením děťátka s sebou přináší spoustu radostí, ale také starostí. K věcem, které je vhodné vyřešit ještě před porodem, určitě patří výběr nábytku pro miminko. Poradíme vám, co vaše děťátko skutečně potřebuje v prvních měsících života, i jak si usnadnit každodenní činnosti spojené s péčí o něj.

Ať už budete miminku zařizovat jeho vlastní pokojíček nebo jen prostor ve vaší ložnici či obývacím pokoji, základní položky jeho výbavičky bude vždy tvořit pohodlné místo ke spaní a bezpečný prostor pro přebalování. Hodit se vám bude také komoda nebo skříň na oblečení a polička na první hračky i knížky.

Zajistěte vašemu děťátku klidné spaní

Novorozenci tráví spánkem většinu dne, takže výběr jejich postýlky či kolébky rozhodně nepodceňujte. Dětská postýlka musí být především bezpečná, stabilní a vyrobená ze zdravotně nezávadných materiálů. Pro snadnější manipulaci s nejmenším miminkem, které se v noci často budí, vám přijde vhod polohovací rošt. Ten si nejprve umístíte do horní polohy a přesunete jej níže v okamžiku, kdy se vaše děťátko naučí sedět nebo stát.

 

Pohodlí během usínání i spánku zajistí vašemu miminku pružná a prodyšná matrace, která poskytne dostatečnou oporu nezpevněným dětským zádům. Nejvhodnější jsou sendvičové matrace, složené z několika typů materiálů, nebo matrace z přírodních kokosových vláken.

Jelikož klasická dětská postýlka vydrží vašemu potomkovi pouze první dva až tři roky, vyplatí se uvažovat i o rostoucí variantě, která se dá později rozložit na juniorskou postel.

Zpříjemněte si každodenní péči o miminko

Protože budete v prvních měsících po narození miminka trávit hodně času jeho přebalováním, je vhodné si tuto činnost co nejvíce ulehčit a zpříjemnit. Při výběru místa pro přebalovací podložku proto myslete nejen na bezpečí a pohodlí vašeho děťátka, ale i na to, abyste se k němu nemuseli příliš ohýbat nebo naopak natahovat vzhůru.

Z bezpečnostních důvodů nesmíte nechávat miminko na přebalovacím pultu ani na malý okamžik samotné.  Je proto nutné uspořádat si okolní prostor tak, abyste měli po ruce nejen plenky, ale i dětskou kosmetiku a náhradní oblečení. Nejjednodušším a zároveň i nejpohodlnějším řešením jsou pojízdné přebalovací pultíky se zabudovanými poličkami nebo přebalovací komody s několika šuplíky, které poskytuji dostatek úložného prostoru.

Praktické a bezpečné úložné prostory pro hračky i oblečení

Svetřík nebo tepláčky pro miminko sice nezabírají mnoho místa, ale myslete na to, že budete vaše děťátko ze začátku převlékat i několikrát denně, takže potřebujete od každého typu oblečení více kousků. Skladovat budete muset i sezónní oblečení a doplňky, jako jsou podzimní a zimní fusaky do kočárku nebo náhradní deky. Zvolte proto raději větší úložné prostory, do kterých můžete věci pro miminko naskládat přehledně a organizovaně.

U komod a skříní či skříněk s dvířky se soustřeďte především na jejich stabilitu a bezpečnost. Pokud je to možné, přimontujte skříňky ke zdi, aby je na sebe vaše děťátko nemohlo převrhnout. U šuplíků a skříněk upřednostňujte zabudované nebo oblé úchyty, o které se děti nemohou poranit. Vyplatí se myslet také na ochranu zvědavých dětských prstíků pomocí systému pro zpomalené zavírání šuplíků a dvířek.

Jak bude miminko růst, začnete postupně využívat i herní koutek, který mu můžete zařídit v jeho pokojíčku nebo třeba v obývacím pokoji. Kromě pohodlné podložky pro hry na zemi se budou hodit i nízké poličky, ze kterých si vaše děťátko může samo brát hračky a látkové knížky či leporela, až se naučí lézt a chodit.

Musí být nábytek pro chlapečka modrý a pro holčičku růžový?

Zatímco nejmenší miminka milují kontrastní barvy, starší děti už dávají přednost spíše jemnějším pastelovým odstínům. V každém případě se do dětského pokoje nejlépe hodí světlé, veselé barvy, které navozují pocit radosti a vybízejí ke hře.

Ačkoliv při výběru nábytku pro holčičku pravděpodobně nešlápnete vedle s růžovou a při výběru nábytku pro chlapečka s modrou, můžete se při volbě barvy klidně řídit spíše vlastním pocitem než tradičním rozdělením barev podle pohlaví dětí. Zvolit můžete i univerzální nábytek v neutrálních barvách a celkové vyznění dětského pokoje pak doladit barvou stěn, textilních doplňků a dalších dekorací.

Užijte si čekání na miminko

Čekání na vytoužené miminko patří k nejkrásnějším obdobím v životě každé rodiny. Užijte si jej naplno a věnujte ještě během těhotenství dostatek času plánování prostoru pro děti nebo dětského pokojíčku. Když budete mít vše potřebné nachystáno s předstihem, můžete se po porodu soustředit jen na to nejdůležitější – na péči o vaše novorozené děťátko.