Barvy dřeva aneb povrchová úprava nábytku

 

Zařizujete si nový byt či dům nebo se jen poohlížíte po několika nových kouscích nábytku, které by se hodily do vašeho interiéru? Pokud vás láká přirozená krása barev a textury dřeva, nemusíte se při výběru omezovat jen na masiv. I u moderního nábytku z dřevotřískových či dřevovláknitých desek si totiž můžete vybrat dekor přesně podle vašich představ, který bude od skutečného dřeva k nerozeznání.

Volbou barvy nábytku můžete výrazně ovlivnit celkové vyznění vašeho interiéru i pocit, který daný prostor vzbuzuje. U nábytku z laminátových nebo dřevovláknitých desek patří už řadu let k nejvyhledávanějším dekorům vzory, které imitují dřevo. Jejich barvy na nás totiž působí přírodním, uklidňujícím dojmem, stejně tak jako přirozená nepravidelná kresba dřeva.

Upoutejte pozornost výraznými letokruhy jehličnanů

Pokud vás lákají kontrasty, bude pro vás tím pravým imitace dřeva smrku, borovice nebo modřínu. Všechny tři jehličnany se totiž vyznačují světlou barvou dřeva, na které se dobře vyjímají výrazné letokruhy, doplněné o množství malých suků. Dekor dřeva jehličnanů se bude obzvláště dobře vyjímat v minimalistických interiérech, ve kterých výrazná kresba tmavých letokruhů dokonale vynikne.

Překvapivé barevné tóny dřeva ovocných stromů

Dřevo ovocných stromů zaujme hned na první pohled neobvyklými červenými odstíny barev i výraznou kresbou. Jeho dekor se proto často používá nejen na větší plochy, ale i na drobnější prvky, jako jsou úchytky či zdobení. Mezi nejvyhledávanější vzory patří šedorůžová až hnědočervená hrušeň, načervenalá jabloň, oranžovožlutá třešeň a švestka, jejíž barevné tóny přecházejí od šedohnědé až po červenohnědou barvu.

Vzory listnatých stromů aneb od světlých dřev po tmavé pruhy ořešáku

Většina dekorů listnatých stromů se vyznačuje světlejším dřevem bez výraznějších kreseb, ať už se jedná o šedohnědý dub, lehce narůžovělý buk, šedožlutou břízu, žlutavý jasan nebo světle oranžový javor a olši. Výjimku tvoří výrazný vzor dřeva ořešáku, který zdobí tmavě hnědé pruhy různé šířky.

Dekor světlého dřeva listnatých stromů se perfektně hodí například do interiérů ve skandinávském stylu. Kromě toho, že světlý nábytek prostor opticky rozzáří, je i praktický, protože na něm není tolik vidět prach.

Toužíte po moderním vzhledu nebo luxusním designu? Vyzkoušejte tmavé barvy exotických dřevin

Vzory exotických dřevin se těší čím dál větší oblibě zejména díky svým neobvyklým barevným odstínům a výrazné struktuře letokruhů. Nejznámějšími exotickými dekory jsou červenohnědý mahagon, teak či palisandr a černohnědý eben. Pokud hledáte neobvyklý a zároveň i výrazný vzor, sáhněte po zebranu se žlutošedými, hnědými a šedočernými proužky.

Nábytek s dekorem exotického dřeva se hodí do moderních interiérů a do prostor, ve kterých je kladen důraz na elegantní a luxusní dojem. Tmavší odstíny dřeva se nejlépe vyjímají v interiérech ve středomořském stylu nebo v místnostech s velkými prosklenými plochami. Aby menší prostory, vybavené tmavým nábytkem, nepůsobily příliš stísněně, zvolte v nich světlou barvu stěn i podlahy.

Myslete na celý interiér – a také na to, jak se v něm cítíte

Při výběru barvy nábytku se nesoustřeďte jen na jednotlivé detaily. Vždy dbejte na to, aby celý interiér tvořil příjemný, oku lahodící celek. Pozor si dejte zejména na kombinaci několika různých vzorů dřeva například na podlaze, dveřích a nábytku. Spíše než na obecná doporučení však dejte na svůj pocit, protože jen tak si interiér vašeho domu či bytu zařídíte tak, aby vám v něm bylo příjemně.