Ideální kuchyně do malého bytu

Vybavit prostor kuchyně patří mezi největší oříšky. Vymezenou plochu musíte vybavit pracovními deskami, dostatkem úložných míst na nádobí i potraviny, navíc musíte do interiéru zabudovat i velké spotřebiče. Při plánování je třeba brát ohled na rozvody elektřiny, vody i odpady. Přesto je možné skvěle vybavit i malé kuchyně a na minimálním prostoru vybudovat přehlednou a útulnou kuchyni.

Vše po ruce

Moderní výrobci nábytku vám běžně umožní sestavit si jednotlivé části kuchyňské linky podle přání. Už v počátku plánování nejste omezeni typizovanými celky s pevnou délkou. Dobře si promyslete potřebnou délku pracovní desky, pod kterou instalujete pevné široké skříňky. Zvažte počet a zpracování návazné horní části. Klasické závěsné skříňky můžete kombinovat s regálovými systémy nebo policemi. V malé kuchyni využijte každičký centimetr. Speciálně uzpůsobené úložné systémy skvěle využívají vnitřní prostor, objem skříňky včetně strany dvířek, na které můžete zavěsit pokličky nebo drobné kuchyňské doplňky. Do plochy kuchyně nezapomeňte započítat i spotřebiče: klasická sestava myčka, sporák a lednice uberou dost místa. Rozmyslete si, zda je možné pračku se sušičkou instalovat jinam a ušetřit vzácné místo.

Myslete i na detaily

Nebojte se atypických řešení a buďte kreativní. I prostor pod oknem můžete osadit pracovní deskou. Nad dveře můžete instalovat menší skříňku pro méně používané nádobí nebo spotřebiče. Dřez s odkapávací plochou volte v malé velikosti, přednost dejte volné ploše pracovní desky. Rozkládací stoly, police, závěsné systémy, vše může hrát ve váš prospěch.

Stolování na úrovni

Pokud jste s prostorem opravdu na štíru, a kromě větší kuchyně nemáte vhodné místo ani na jídelní stůl, můžete využít i osvědčené varianty. Spojovací zeď kuchyně a navazujícího obýváku můžete zčásti probourat a jídelní stůl usadit do okna na pomezí obou pokojů. Další variantou jsou rozkládací stoly, které z jedné strany pevně přichytíte přímo na zeď. Barové stoly dokážou ušetřit vzácné decimetry v šířce a běžnému společnému jídlu skvěle vyhoví také.

Nebojte se malých interiérů. Moderní nábytek s úložnými systémy prakticky využije každý centimetr a zajistí vám pohodlí při vaření i stolování. Zaměřte se na světlé barvy, kovové otevřené konstrukce a správné osvětlení. Vhodně zvolené kombinace dokážou opticky zvětšit každý prostor, přidají kuchyni pocit čistoty a pohodovou atmosféru. Nebojte se použít ani atypická řešení. Buďte originální a vybavte si kuchyni podle svého a ne podle katalogů.