5 tipů, jak vybrat zahradní lehátko pro ideální letní relax

Teplé počasí přímo vybízí k příjemné relaxaci na zahradě či terase. Nejlépe si odpočinete na pohodlném zahradním lehátku. Víte, jak jej vybrat?

Lehátko může být součástí soupravy zahradního nábytku. Koupíte ho ale i samostatně. Pokud máte zatím na terase jen jídelní soupravu, tedy stůl a židle či křesla, vězte, že právě lehátko je tím, co vám ještě chybí.

Možnost polohování přinese ještě větší pohodu

Zjistěte, zda lehátko nabízí možnost změny polohy. Výhodou zahradních lehátek je právě odpočinek v pohodlné poloze a s nohama nahoře. Polohovatelná zahradní lehátka vám dávají na výběr – chcete se příjemně opřít, anebo zcela položit?

Zjistěte, jakým způsobem lze lehátko polohovat a zda jde o jednoduchý proces. Určitě nechcete při každé změně polohy vstávat a lehátko složitě nastavovat.

Pohodlí nade vše: nebojte se lehátko před koupí vyzkoušet

Lehátko si vždy vyzkoušejte. Sedí (a leží) se vám v něm příjemně? Některá lehátka jsou rovná, jiná nabízejí anatomické tvarování. Důležitý pro vaše pohodlí je i materiál lehátka. Kov nebo ratan se vám zdá nepohodlný a na dotek nepříjemný? Uvažujte třeba o dřevu.

Pokud nemá lehátko textilní část, většinou vyžaduje použití polstrů, které i z tvrdého lehátka vykouzlí pohodlné místo jako stvořené k odpočinku.

Materiál určuje vlastnosti lehátka. Zajímejte se o jeho údržbu a životnost

Asi nejoblíbenější jsou dřevěná lehátka. Pokud se vám líbí přírodní materiály, právě dřevo je ideální volbou. Co se týče druhu dřeva, seženete třeba lehátka z exotických dřevin, z něhož lze například doporučit zahradní lehátko Everton.

zahradni-lehatko-evertonDřevěné zahradní lehátko Everton

O dřevěné zahradní lehátko byste měli pravidelně pečovat – ocení třeba kvalitní nátěr nebo napuštění přírodním olejem. Tenkovrstvou lazurou byste měli dřevo přetřít alespoň jednou do roka, pokud chcete, aby si udrželo svůj vzhled. Nevýhodou dřeva je jeho náchylnost k poškození. Každá odřenina nebo tříska odštípnutá kvůli neopatrnému zacházení je vidět a často není možné uvést materiál do původního stavu.

Lehátka z kovu vydrží všechno. Přírodní ratan ale tak odolný není

Další možností jsou kovová lehátka. Materiál není na omak tak příjemný jako dřevo, nabízí ale vyšší odolnost. Oblibě se těší především hliníková lehátka. Tento materiál vypadá dobře a navíc je lehký, což usnadní přenášení lehátek. Mohlo by se vám líbit třeba hliníkové lehátko Fusion.

zahradni-lehatko-fusion

Hliník se často kombinuje s jinými materiály – třeba s dřevem či textilem. Seženete ale i celokovové lehátko. V tomto případě ale opět nezapomeňte na vhodné polstry neboli podsedáky, které zajistí pohodlí. Kromě lehkého hliníku můžete zvolit také odolnou ocel. Mezi její nevýhody ale patří vysoká hmotnost. Kovová lehátka jsou prakticky bezúdržbová, ale při výběru se vždy zajímejte o to, zda byla na kov nanesena ještě antikorozní vrstva.

Oblíbeným materiálem je také ratan. Ujasněte si ale, zda zvolíte přírodní ratan, nebo ten umělý. Mezi nevýhody přírodního ratanu patří především nižší odolnost. Oproti tomu syntetický ratan toho vydrží hodně a jeho údržba je jednoduchá. Navíc může mít jakoukoliv barvu – záleží jen na vašem vkusu. Doporučit vám můžeme třeba zahradní ratanové lehátko Ocean ve třech barvách.

ratanove-zahradni-lehatko-ocean

Zaměřte se ale také na materiál konstrukce ratanového lehátka. Dřevěná konstrukce se může po roce začít rozpadat. Volte proto raději odolnější hliník. Podobně jako u kovových lehátek, i ta ratanová budou mnohem pohodlnější s polstrováním.

Praktičnost je důležitá – jednoduché nastavení a přemístění lehátka oceníte

Zaměřte se i na praktičnost lehátka. Je těžké jej sestavit a k polohování potřebujete kufr nářadí? Poohlédněte se raději po jednodušší variantě. Pokud plánujete odpočinek s dobrou knihou, koktejlem či miskou ovoce, určitě nechcete nejprve absolvovat složitou přípravu lehátka.

Důležitým aspektem je i možnost přemisťování. Lehátka můžete na noc ukládat pod střechu. Bude se vám ale chtít každý den tahat s těžkým lehátkem? Hledejte to s kolečky – jednoduše jej přemístíte, kam se vám zachce. A to klidně několikrát denně.

Pohlídejte si kvalitu a nezapomeňte na podsedák

Často nemusí být na první pohled patrné, zda je lehátko kvalitní. Proto poctivě projděte několik obchodů se zahradním nábytkem a vystavená lehátka podrobte zatěžkávací zkoušce. Po několikátém otočení začíná lehátko vrzat a podivně se kymácí? Hledejte jinde.

Zaměřte se nejen na kvalitu spojů, ale i materiálu. Pokud si už v obchodě všimnete drobných oděrek nebo dokonce viditelnějších poškození, nejde o příliš odolný materiál.

Nezapomeňte na měkký podsedák určený právě pro lehátka – zakryje celou jejich plochu a umožní tak pohodlnou relaxaci. Polstry ale na noc a během deště uklízejte.

Materiál a kvalita zpracování by vás měly zajímat především

Nejprve vyberte materiál lehátka. Pokud už máte soupravu zahradního nábytku, mělo by jí lehátko materiálově odpovídat. Každý materiál má svá specifika – liší se především odolností a náročností údržby. Důležitá je také kvalita zpracování lehátka a jeho pohodlnost.

Zde si můžete prohlédnout kompletní nabídku našich ZAHRADNÍCH LEHÁTEK.