Je do dětského pokoje lepší klasická postel, nebo patrová palanda?

Patrová postel alias palanda

Zařizujete svým potomkům jejich vlastní pokojíček a stojíte před klasickým dilematem: klasickou postel, nebo raději palandu? Každá z možností má svá pro i proti, která nejprve důkladně zvažte, a poté vyberte s ohledem na následující kritéria.

Možná vás jako první možnost napadla klasická dětská postel, která je bezpečně nízko nad zemí, ale pokud máte více než jedno dítě, nastává problém s nedostatkem prostoru. Děti přitom zase tolik touží po patrové posteli, a vy chcete jejich přání vyjít vstříc — jenomže máte strach, aby děti z postele nespadly... Jaká možnost je tedy ta pravá pro vás a vaše děti?

Přizpůsobte výběr možnostem domácnosti

Žádný byt, ani dům není nafukovací, a jen málokterá rodina si může dovolit dopřát každému potomkovi jeho vlastní pokoj. Právě ve chvílích, kdy se rodina rozrůstá, přicházejí často ke slovu palandy, coby praktické a dětmi oblíbené řešení nedostatku prostoru.

V novějších panelákových bytech se při rozhodování řiďte mimo jiné také výškou stropu v místnosti: pokud je níže než 3 metry, bude vhodnější volbou klasická postel. Palanda by totiž svým horním patrem mohla zasahovat do zóny se zhoršenou cirkulací vzduchu, který je navíc takto blízko u stropu vydýchaný.

Dětská dřevěná postel se zábranou je osvědčená kvalita

Pokud ovšem máte doma stropy vysoko, ale nedostává se vám prostoru na ploše, stojí za to pořídit palandu či zvýšenou postel i pro jedináčka. Ušetřené místo můžete využít jako psací koutek nebo úložný prostor.

Myslete na bezpečnost vašich dětí

Při výběru postele nebo palandy se řiďte v neposlední řadě pravidly bezpečnosti. Klasická ani zvýšená postel by nikde neměla mít vyčnívající ostré hrany nebo spojovací prvky, o které by se dítě mohlo poranit. Pamatujte si také, že palandy se hodí až pro školní děti — předškoláci by měli raději spát na klasických postelích. Pro děti do 6 let by měly být na každé posteli, která je výše než 30 cm nad zemí, k dispozici zábrany proti pádu.

Možností je nepřeberně

Dnešní doba nabízí takové designy dětských postelí, o jakých jste si jako děti mohli nechat jenom zdát. Kromě klasických lůžek v rozmanitých variantách barev a zpracování mohou vaši potomci spát třeba ve sportovním autě, princeznovském kočáru nebo patrovém autobusu.

Ať už se rozhodnete pro klasickou postel nebo pro palandu, vždycky myslete především na blaho dětí, které v ní budou spát.