Na co si dát pozor při výběru kuchyňské linky

Kuchyňská linka není zrovna věc, kterou bychom si kupovali dvakrát do týdne. Naopak, jedná se o dlouhodobou a poměrně vysokou investici. Právě proto bychom se určitě neměli při jejím výběru ukvapit. Pokud tedy rekonstruujete nebo si zařizujete zcela nové bydlení, máme pro vás několik jednoduchých rad, jejichž dodržením se vyhnete případnému rozčarování.

Možností je spousta

Doby, kdy jsme měli na výběr nejvýš ze dvou variant (nebo jsme se museli spolehnout na vlastní kutilské dovednosti), jsou naštěstí dávno pryč. Dnes se dá říci, že kolik je domácností, tolik je i různých kuchyní. Kuchyňskou linku si můžete vybrat buď jako hotový komplet, nebo si ji můžete sestavit sami z jednotlivých skříněk, jak to nabízejí sektorové kuchyně.

Na výšce záleží

Standardní výška kuchyňské linky se pohybuje mezi 85 (pro osoby menší než 170 cm) a 90 centimetry. Jelikož to ale bude vaše kuchyň, nebojte se jít proti proudu a přizpůsobit si výšku linky na míru. Jednoduché pravidlo je, že byste ve stoji s rovnými zády měli být schopni položit dlaň nepokrčené ruky na dno dřezu. U horních skříněk a poliček by mělo platit, že i na tu nejvyšší dosáhnete pohodlně ze země.

Ideální uspořádání

Univerzální ideální uspořádání kuchyně bohužel existuje pouze v ideálním světě. V tom reálném často platí, že musíme vystačit s málem (protože v úzké místnosti si prostě kuchyňskou linku do U nebo do G neuspořádáte, ani kdybyste se postavili na hlavu). Několik základních pravidel se však dá aplikovat na každou velikost kuchyně:

  • Dřez a varná deska by nikdy neměly být hned vedle sebe.
  • Spotřebiče, které vydávají teplo, nestavte do blízkosti lednice.
  • Sporák, lednička a dřez by měly tvořit pomyslný trojúhelník.
  • Pokud je součástí vaší kuchyně i jídelna, měl by být jídelní stůl vzdálen od linky alespoň 70 cm.

Materiál a barva kuchyňské linky

Chcete-li svou kuchyň opticky trochu zvětšit, volte kuchyňskou linku spíše ve světlých odstínech. Pokud máte prostoru dostatek, nemusíte se bát ani tmavých tónů. Váháte-li mezi lesklou a matnou úpravou povrchu, pamatujte na to, že na lesklých plochách je více vidět každá nečistota a vyžadují tedy častější a důkladnější úklid.

Z materiálů je stále oblíbené cenově nejdostupnější lamino. Pokud si můžete dovolit i vyšší rozpočet, klidně se podívejte na kuchyňské linky z masivu, nerezu nebo přírodního kamene.