Jak vybrat ideální obývací nábytek: S dobrým plán(k)em jde všechno lépe

Jak vybrat obývací nábytek?

Obývací pokoje jsou v každé rodině pojaty trochu jinak. Pro někoho je to místo každodenního setkávání s nejbližšími, pro jiného to může být reprezentativní prostor užívaný pouze tehdy, když přijde návštěva.

Ať tak nebo onak, obývací pokoj představuje důležitý prostor v interiéru a jeho zařízení by mělo vyhovovat každému, kdo jej bude využívat. Z tohoto důvodu je před výběrem obývacího nábytku potřeba vzít v potaz specifické potřeby jednotlivých členů domácnosti: jiný nábytek zvolíte v případě, že máte malé děti nebo když s vámi sdílí domácnost senior. Další důležitá kritéria nábytku do obýváku jsou komfort při používání a samozřejmě i estetické hledisko. Jak to tedy skloubit dohromady?

Plánek s měřítkem vám pomůže

Abyste si o svém budoucím obývacím pokoji mohli udělat lepší představu – a také abyste věděli, zda vyjdete s místem – je nejlepší si nakreslit plánek v odpovídajícím měřítku a jednotlivé kusy nábytku do něj zakreslit. Obzvláště se to vyplatí u menších obývacích pokojů, u kterých si nemůžete dovolit plýtvat čtverečními centimetry.

Co by nemělo chybět v žádném obýváku

Je samozřejmé, že výběr a počet kusů nábytku do velké míry vychází z velikosti obývacího pokoje. Jsou ale základní kousky, které by ve vybraném provedení neměly chybět v žádném obýváku:

Centrální bod

Je ohniskem celého interiéru a ostatní nábytek je rozestavěn víceméně okolo tohoto bodu. Může jím být například krb, ale i televizor.

Obývací pokoj minimalistický

Posezení

Prostor pro sezení, kde se setkáváte s návštěvami nebo s rodinou může mít formu sedačky, křesel anebo taburetů – to záleží na vás. Důležité je, aby nikdo během konverzace nebyl nucen nepřirozeně otáčet hlavu nebo zvyšovat hlas.

Prostor pro občerstvení

Do prostoru pro posezení jednoznačně patří také konferenční stolek, na který si budete moci odložit kávu a umístit na něj třeba talíř s jednohubkami.

Co dalšího můžete mít

Pokud máte středně velký anebo přímo velký obývací pokoj, můžete si dovolit jej vybavit ještě dalším nábytkem, a to především úložného charakteru.

  • Komody s šuplíky se budou hodit pro uschování věcí, které nechcete zbytečně vystavovat pohledům: dokumenty, sbírku cédéček a podobně.
  • Otevřené police a policové skříňky můžete využít jako knihovnu, nebo na ně umístit elektroniku.
  • Prosklené vitríny se zase skvěle hodí pro vystavení fotografií, trofejí nebo třeba ozdobné čajové soupravy.

Držte se jednoho stylu

Při zařizování obývacího pokoje si vyberte jeden určitý styl, ve kterém jednotlivé kusy nábytku sladíte. Ideální je vybírat nábytek přímo ze stylově a barevně sjednocené kolekce. Výsledek pak bude vypadat dobře jak v případě rustikálního dřevěného nábytku, tak i u nábytku v postmoderním stylu.

Zařizování nového prostoru je radost: proto si jej vychutnejte a klidně si s výběrem dejte na čas. Váš vysněný obývací pokoj za to stojí.