Jak vybrat do své ložnice lampu, která dovede navodit příjemný pocit?

Centrální lampa v ložnici ovlivňuje její celkovou atmosféru. Při rozhodování, které svítidlo bude tou nejlepší volbou, zkuste popřemýšlet nad klíčovými vlastnostmi, jako jsou velikost, termodynamická teplota nebo styl lampy.

Volba správného osvětlení do ložnice nepatří mezi běžné činnosti, alespoň tedy pokud nepracujete v prodejně s osvětlením pro domácnost. Před samotným nákupem je proto vhodné zjistit si několik základních informací o vlastnostech a způsobu využití jednotlivých svítidel.

Dejte si pozor na barvu světla

Aby se vám dobře usínalo, je důležité, aby svítidlo nevyzařovalo světlo s jeho modrou složkou. Ta je sice běžnou součástí denního světla, nicméně před ulehnutím do postele je doporučováno nepobývat v místnosti, kde se nachází zdroje modrého světla. Místo něj byste měli kolem sebe mít osvětlení, které se označuje jako teplé bílé nebo teplé žluté světlo (2800 až 3200 kelvinů).

Slaďte osvětlení s designem své ložnice

Zpravidla se při výběru hlavní stropní lampy budete rozhodovat mezi plochým svítidlem nebo lustrem. Zde je třeba řídit se především výškou stropu místnosti. Pokud to prostor dovolí, lustr se stane jednou z dominant pokoje. V případě nižšího stropu sáhněte po nějakém z přisazených stropních svítidel, která dovedou místnost oproti lustru nepatrně opticky zvětšit.

Jak vybrat osvětlení ložnice

Volbu lampy do ložnice byste měli přizpůsobit i stávajícímu nebo plánovanému budoucímu stylu vybavení této místnosti.

Zaměřte se na dodatečné funkce

Následující vlastnosti nejsou pro lampu do ložnice nutností, nicméně mohou zpříjemnit její užívání. Jedná se o možnost kdykoliv měnit intenzitu vyzařovaného světla podle svého přání nebo rovnou měnit jeho barvu. V některých případech oceníte i dálkové ovládání, které se zrovna v této místnosti hodí.

V ložnici rozhodně nestačí mít pouze centrální stropní lampu. Pro navození pohodové atmosféry je potřeba zvolit i menší zdroje světla jako jsou lampičky, které se umístí na toaletní stolky a své využití najdou v situaci, jako je třeba čtení knížky před spaním. Pěkně vypadají i LED pásky, které se umístí za šatní skříně. Vše ale závisí na vaší fantazii, vaše ložnice by přece měla být jedinečná.