Postele, matrace a zdravé spaní

Spánkem prožijeme až třetinu našeho života a je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňující naši celkovou psychickou i fyzickou pohodu. Při jeho nedostatku se dostavuje nejen únava ale máme i celkově oslabený organismus, jsme podráždění a nervozní.
Naše tělo se během spánku regeneruje a odpočívá, abychom měli sílu na další den. Měli bychom dodržovat určitý spací rytmus, spát dostatečně dlouho. Každý člověk potřebuje k regenaraci organismu odlišný počet hodin spánku, záleží na jeho denním a nočním režimu i na míře aktivit, kterým se během dne věnuje.

S vyšším věkem počet odespaných hodin klesá a zvyšují se i případné problémy s nespavostí. Novorozenec spí až 23 hodin denně, dospívající okolo 9 hodin, dospělý člověk v průměru 7 hodin a stařec 5-6 hodin. Nemůžeme věřit, že si lze zvyknout například na 4 hodiny spánku denně. Nejlépe by pro naše tělo bylo, kdybychom mohli nerušeně spát né méně než 6 hodin , ale také by délka spánku neměla překročit 12 hodin. Délka spánku ale není ovlivněna jen věkem, ale i dalšími faktory, na které je důležité se zaměřit.

142884-1 

Výběr místnosti

Umístění ložnice je prvním z mnoha věcí které ovlivňují kvalitu spánku. Důležité je se vyvarovat všech rušivých elementů. Pokud Vás budí již první sluneční paprsky, vyhněte se místnostem směrovaným na východ, kde slunce svítí již od samého rána. Jestliže máte lehké spaní a jakýkoliv sebemenší zvuk Vás dokáže probudit, pak předem promyslete, jaké pokoje budou s Vaší ložnicí sousedit a kam vedou Vaše okna. Samozřejmostí je dostatečné odhlučnění místnosti a zajištění možného zatemnění např. žaluziemi či závěsy.

 

Výběr lůžka

Druhým krokem, který je také velmi důležitý a vyžaduje naši pozornost, je výběr správného lůžka. Vyvarujte se tvrdým postelím, ale i příliš měkkým matracím. Nejdůležitější je, aby Vaše páteř zůstala při poloze na zádech přirozeně zakřivená a zároveň zcela rovná při ležení na boku. Neopomíjejte se zaměřit ani na prodyšnost a vzdušnost matrace a postelové konstrukce.

 

Výběr lůžkovin

Další důležitou roli hraje taktéž volba vhodných lůžkovin. Peří z přikrývek a polštářů může často způsobovat alergické reakce, proto bývá nejčastěji nahrazováno ovčí vlnou nebo syntetickým vláknem. Nejoblíbenějším materiálem zůstává bavlna, která v zimě hřeje a v létě chladí, ale hlavně se dá nejlépe vyprat. Možné je zakoupit i polštáře plněné různými druhy bylinek. Nově jsou k zakoupení i kvalitní antialergické péřové peřiny s vůněmi různých esencí - vyvarujme se však koupí levné péřové peřiny - právě tyto způsobují již zmínělé alergie.

 

Pokud máte dobře vyvětranou klidnou místnost, dobrou postel a kvalitní matraci a stále máte problémy s nedostatečným spánkem, problémy s usínáním či častým probouzením - doporučíme Vám úpravu tzv. spánkové hygieny, což je přehled obecných doporučení či pravidel pro zajištění klidného spánku:

 

1. Pokuste se si stanovit pravidelný režim ulehání ke spánku a vstávání.

2. Vyvarujte se spaní během dne, které může způsobovat problémy při pozdějším usínání.

    20 minut přes oběd dokáže člověka zregenerovat a pomáhá se soustředit na pozdější odpolední úkoly.

3. Před spaním se nepřejídejte. V odpoledních a večerních hodinách jezte lehce stravitelné jídlo.

4. Ke spánku se ukládejte dostatečně fyzicky i psychicky unaveni.

5. Pohybovou aktivitu si naplánujte během dne, nikoliv těsně před spaním (i přesto, že bývá unavující, v prvních momentech spíše probírá).

6. Vyhněte se nápojům obsahující kofein, černým čajům, stejně tak jako pití alkoholu před spaním. I přesto, že alkohol může navozovat potřebu spánku, jeho pravidelným pitím těsně před usnutím se zvyšuje riziko návyku.

7. Nekuřte ani před spaním, ani v případě náhlého probuzení během noci.

8. Spěte ve vyvětrané místnosti (17-21°C).

9. Pokud jsou problémy s usínáním způsobeny mimo jiné i negativními myšlenkami, pokuste se je nějakým způsobem zapudit. Pusťte si příjemnou, uklidňující hudbu a pokuste se myslet na něco jiného. - pomáhá i tzv. počítání oveček...

10. Zajistěte si klid, ticho a dostatečné zatemnění.

11. Vyvarujte se nečinnému polehávání v posteli a na lůžku zůstávejte jen po dobu spánku. Jestliže neusnete do 30 minut, vstaňte a zaměřte se na jakoukoliv monotónní práci.

12. Nepodceňujte dostatečný příjem tekutin (minerální vody, kakao, mléko, aj.).

 

Pokud se problémy s usínáním, častým probouzením a brzkým vstáváním objevují minimálně 3x týdně po dobu jednoho měsíce, můžeme mluvit o tzv. insomnii, neboli nespavosti. Ta může být jak doprovodným symptomem některých tělesných a duševních poruch, tak taktéž samostatným onemocněním, Za její příčinu jsou nejčastěji považovány stres, změna prostředí, ale i bolest, onemocnění dýchacích cest, poruchy štítné žlázy, přepracování a jiné.

Je velkou škodou, že se lidé jen málokdy s problémy s nespavostí zmíní svému ošetřujícímu lékaři, přitom je otázka kvalitního spánku jednou z nejzávažnějších. Léčba insomnie je vedena individuálně, dle příčiny jejího vzniku, může být jak farmakologická, tak nefarmakologická, tedy v podobě speciální psychoterapie.

Procento lidí trpících nespavostí stále stoupá, nepodceňujte proto kvalitu svého spánku a při jakýchkoliv potížích se nebojte zmínit svému lékaři.

Ne nadarmo se používá věty „dneska se špatně vyspal“, proto nedejte nikomu příležitost, aby to mohl říci i o Vás. A pokud ani monotónní práce, ani klid, ticho a tma Vám nepomůžou usnout, stále ještě máte možnost „počítat ovečky“.

V našem e-shopu www.hmnabytek.cz najdete velký výběr kvalitních postelí a značkových matrací. Naše matrace mají testy kvality a různé mezinárodní atesty. Jsou prověřeny a spánek na nich přináší opravdovou úlevu a pohodlí.

 

Matrace a rošty - praktické rady

1. Oboustranné matrace občas otáčejte a převracejte - předejtede tím trvalým deformacím a prodlužujete jejich životnost.

2. Jednostranné matrace používejte na prošívané straně

3. Pro udržení trvanlivosti matrace a předcházení jejímu zničení používejte rošty na ohebných lamelách s přiměřeným rozestupem lamel. Rošty zajišťují správný podklad, optimální ventilaci, zvyšují elastičnost matrace a jeho životnost.

4. Matrace nepoužívejte na jichých roštech - např. síťkových, pružinových z desek atd., vzhledem na možnost zničení vložky matrace.

5. Pro dodržení hygieny matrace nepokládejte matraci na desku, na podlahu. takovéto používání může způsobit plíseň.

6. Deformace a nerovnosti v matracích do 2 cm jsou normálním jevem v používání. Je to spojené s přizpůsobením k tělu.

7. Matrace z přírodních surovin mají specifickou vůni, která časem zmizí.

8. Rošty na ohybných lamelách i matrace na dřevěném rámu by měli být podepřené na bočních lamelách instalovyných podém rámu postele, na dvojlůžku dodatečně na střední lamele.

9. Matrace je považovaná jako předmět osobního užitku

10. Každá část potahu by se měla prát zvlášť, vhledem na jeho velký rozměr.

11. Potah může být používaný jen po jeho vysušení.

 

Lamelov___ro__t__4e9ed099db05789 22260534